Blog Panoramy Firm

Czym jest pełna księgowość i kogo dotyczy?

Materiał partnera
2019-07-02
księgowa

Każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej musi określić sposób prowadzenia księgowości. Do wyboru jest księgowość uproszczona oraz księgowość pełna. Księgowość uproszczona dotyczy w dużej mierze młodych przedsiębiorców, którzy uzyskują w ciągu roku określone przychody. Czym charakteryzuje się pełna księgowość? Kto zobowiązany jest do jej prowadzenia?

Pełna księgowość

Pełna księgowość polega na prowadzeniu ksiąg handlowych, dzięki którym możliwe jest wyliczenie zobowiązań podatkowych względem państwa i zobrazowanie całej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Księgi handlowe pozwalają na bieżąco kontrolować wszystkie zdarzenia gospodarcze w firmie. Opierając się o Ustawę o Rachunkowości w księgach rachunkowych dokonuje się ewidencji. Na pełną księgowość przedsiębiorstwa składa się:

  •          bieżące prowadzenie ksiąg rachunkowych
  •          przygotowywanie sprawozdań finansowych
  •          kontrola stanu oraz obliczenie aktywów i pasywów
  •          szacowanie wyników finansowych
  •          gromadzenie dowodów księgowych

Prowadzenie pełnej księgowości może nastręczyć przedsiębiorcy wielu problemów. Aby cała dokumentacja opracowywana była w sposób prawidłowy potrzeba czasu, znajomości przepisów prawnych i procedur. Z tego powodu właściciele małych i dużych firm decydują się na współpracę ze sprawdzonym biurem rachunkowym. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala przedsiębiorcy skupić się na pracy, rozwoju firmy oraz powiększaniu jej zaplecza finansowego. Daje też gwarancję, że wykupiona usługa realizowana jest profesjonalnie i terminowo. Niektórzy księgowi zajmują się także doradztwem, dzięki czemu służą klientom radą w zakresie prawa podatkowego, co pozwala zmniejszyć koszty związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Dobre biuro

Kto zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości?

Jak informuje ekspert z polecanego w Łodzi biura rachunkowego Duet – do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są przedsiębiorstwa, które w ciągu roku osiągają przychody rzędu 2 mln euro. Ponadto obowiązkiem tym objęte są spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Pełna księgowość często jest wskaźnikiem statusu firmy. Pozwala dokładnie przyjrzeć się jej sytuacji finansowej oraz wprowadzić odpowiednie zmiany, które wpłyną na jej poprawę. Systematyczne sprawozdania finansowe obrazują ruch w interesie oraz wskazują główne źródła dochodu, dzięki czemu możliwe jest opracowanie nowej strategii rozwojowej przedsiębiorstwa, która pogłębi jego sukces.

Opracowanie artykułu:

Duet s.c. FHU

ul. Niemojewskiego 12, 91-849 Łódź Bałuty, łódzkie
e-mail
www