W styczniu 2019 w życie weszły nowe przepisy dotyczące dobrowolnego gromadzenia oszczędności emerytalnych. Pracownicze Plany Kapitałowe to system, który ma na celu oszczędzanie środków w okresie zatrudnienia i tym samym pozwala uzyskać wyższą emeryturę. Pozwoli to wyrównać różnicę, jaka występuje między poziomem dochodów z okresu aktywności zawodowej a dochodami wypłacanymi w ramach emerytury.

Obowiązek tworzenia PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK, będą tworzone przez pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w oparciu o umowę o pracę. Od 1 lipca 2019 zobowiązani są do tego pracodawcy, którzy zatrudniają ponad 250 osób. Od 1 stycznia 2020 obowiązek ten obejmie pracodawców zatrudniających ponad 50 osób, od 1 lipca 2020 – pracodawców zatrudniających ponad 20 osób. Pozostałe podmioty oraz osoby zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych zostaną objęte PPK od 1 stycznia 2021.

Zapisani do Pracowniczego Planu Kapitałowego zostają wszyscy pracownicy w przedziale wiekowym od osiemnastego do pięćdziesiątego piątego roku życia z możliwością rezygnacji z dokonywania wpłat. Objęci tym zostaną:

  • pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o prace, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (wyjątkiem są pracownicy na urlopach górniczych i dla pracowników zakładów obróbki mechanicznej, a także młodocianych);
  • osoby po osiemnastym roku życia wykonujące pracę nakładczą;
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych;
  • osoby po osiemnastym roku życia wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług;
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji.

Warunkiem objęcia PPK jest przy tym obowiązkowe podleganie świadczeniom emerytalnym i rentowym.

Działanie Pracowniczego Planu Kapitałowego

Pracowniczy Plan Kapitałowy zakładany jest przez podmiot zatrudniający – nakładców, zleceniodawców, pracodawców, rolnicze spółdzielnie  lub spółdzielnie kółek rolniczych – w celu gromadzenia środków na rzecz pracowników. Wpłata do PPK składa się trzech części: wpłacanej przez pracodawcę, pracownika oraz wpłaty państwa. Obsługę Pracowniczych Planów kapitałowych oraz innych kwestii kadrowo-płacowych powinno prowadzić biuro rachunkowe, które zajmuje się prowadzeniem księgowości firmy. Warto przy tym sięgnąć po najwygodniejsze dla firmy rozwiązanie, takie jak na przykład usługi rachunkowe online, które oferuje Michał Lipski i jego biuro rachunkowe zlokalizowane w Łodzi. Znacząco usprawnia to przepływ informacji, a tym samym pracę firmy i obsługę księgową.