Waluty można wymieniać na różne sposoby: w kantorach (stacjonarnych i internetowych), bankach, poprzez karty wielowalutowe. Oczywiście nie oznacza to, że każda z podanych możliwości będzie tak samo opłacalna, a przecież na tym nam najbardziej zależy. Gdzie zatem wymienić pieniądze, by mieć poczucie zysku, a nie straty? Jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania? Jakich miejsc należy bezwzględnie unikać? O tym w dalszej części artykułu.

Wymiana w banku – bezpieczna, ale czy opłacalna?

Wymiana walut w banku to bardzo bezpieczne rozwiązanie. I tutaj można postawić kropkę, bo to jedyna zaleta tej formy przeprowadzania transakcji. Banki oferują bardzo niekorzystne, jeżeli nie najgorsze warunki wymiany walut spośród dostępnych na rynku. Wprawdzie niektóre z nich proponują swoim klientom lepsze, odbiegające od tych widocznych na stronie internetowej oferty, jednak nadal są one w małym stopniu konkurencyjne w porównaniu do tych sugerowanych w innych miejscach. Dlaczego? Bo zazwyczaj w bankach te różnice wynoszą nawet kilkanaście groszy i chociaż są szczególnie mocno odczuwalne dopiero przy wyższych kwotach, jednak przy obecnej tendencji wzrostu cen nawet tych naście groszy może mieć dla kogoś duże znaczenie. Dlatego wymiana waluty w banku jest po prostu najmniej opłacalną opcją. Wprawdzie ma jeszcze swoich zwolenników, jednak ich grono z każdym rokiem się pomniejsza.

Kantor wymiany walut –  czy to najlepsza opcja?

Zazwyczaj tak, przy założeniu, że wybierzemy naprawdę dobre miejsce. Jak takie znaleźć? Jedno z nich znajduje się w Warszawie, ale dobre opinie o nim krążą po całej Polsce. To kantor wymiany walut Wiek II.

Dlaczego jesteśmy tak dobrze postrzegani przez naszych klientów? Przede wszystkim dlatego, że oferujemy najkorzystniejsze oferty kursowe. Zapewniamy bezpieczeństwo i dyskrecję. Łączymy profesjonalizm z miłą obsługą, a także fachową poradą, jeżeli klienci tego potrzebują. U nas wymienisz nie tylko te najbardziej popularne waluty, jak euro i frank szwajcarski, ale również wiele innych w równie korzystnych kursach

– wyjaśnia specjalista z polecanego kantoru.

Dobry kantor to również taki, w którym pracują odpowiednio wyszkolone osoby, mające odpowiednią wiedzę, np. jak przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy oraz jak rozpoznać fałszywe banknoty. W obecnych czasach chyba nikt już nie wyobraża sobie, żeby solidna firma nie miała strony internetowej. Kantor Wiek II łatwo znaleźć w Internecie, gdzie umieszczone są i na bieżąco aktualizowane kursy wymiany walut, obowiązujące dla transakcji powyżej 3000 PLN.

Zasada działania karty wielowalutowej

Karta wielowalutowa to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i chcą dokonywać płatności za pomocą karty. Można do niej podpiąć kilka rachunków np. prowadzonych w złotych, euro, frankach. W zależności od tego, w jakim kraju będziemy, pieniądze będą pobierane z odpowiedniego rachunku. O czym trzeba zawsze pamiętać, mając taką kartę? Żeby na każdym z rachunków była odpowiednia suma pieniędzy. W przypadku niewystarczającej ilości środków na danym koncie, podczas dokonywania transakcji, system pobierze pieniądze z podstawowego rachunku, czyli tego prowadzonego w złotówkach. Karta wielowalutowa uważana jest za korzystną formę wymiany waluty, ponieważ:

  • nie trzeba mieć przy sobie kilku kart płatniczych,

  • system sam pobiera pieniądze z odpowiedniego konta,

  • unikniemy kosztów przewalutowania,

  • możemy na co dzień używać karty, gdyż funkcjonuje ona tak samo, jak każda inna debetówka.

Jak już wspominaliśmy, kartę walutową można podpiąć do kilku rachunków, jednak są to zazwyczaj te prowadzone w popularnych walutach, takich jak euro czy dolar.

Wymiana waluty przez Internet – czy to dobry pomysł?

Wymiana waluty przez Internet ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi jako główny argument podają niezwykle korzystne warunki, niejednokrotnie lepsze niż proponują kantory stacjonarne. Mówią też o dużej oszczędności czasu, ponieważ zajmuje to zaledwie kilka minut. Co więcej, można wymieniać pieniądze o dowolnej porze dnia, praktycznie z każdego miejsca, gdzie tylko jest dostęp do Internetu. Natomiast przeciwnicy takiego sposobu wymiany walut nie do końca ufają, że jest to bezpieczne. Wynika to z faktu, że pieniądze w rzeczywistości przelewane są na konto podmiotu zagranicznego. I chociaż większość z nich ma licencję na świadczenie tego typu usług, nie dla wszystkich jest to wystarczający argument.

Gdzie najlepiej wymienić pieniądze? Każdy sam musi zdecydować. Faktem jest, że ciągle najwięcej tego typu transakcji odbywa się w kantorach. My rekomendujemy kantor wymiany walut Wiek II w Warszawie, uczciwe, przyjazne i bezpieczne miejsce.