Ubiegając się w banku o kredyt hipoteczny, możesz otrzymać propozycję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Polisa na życie, którą oferuje bank, staje się dla niego zabezpieczeniem na wypadek, gdyby sytuacja życiowa kredytobiorcy pogorszyła się na tyle, że nie byłby w stanie spłacać zadłużenia. Zanim jednak zgodzisz się na ofertę podsuniętą przez bank, zorientuj się, czy na pewno właśnie ta jest najkorzystniejsza. Podpowiadamy, jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym.

Polisa na życie – czy jest obowiązkowa?

Teoretycznie nie istnieją żadne przepisy prawa, które pozwalają bankom nałożyć na kredytobiorcę obowiązek zakupu dodatkowej polisy. W praktyce może być tak, że niewykupienie takiego ubezpieczenia będzie wiązało się z odmową udzielenia kredytu. Najczęściej banki wymagają wykupienia polisy w przypadkach wysokich kredytów, na przykład hipotecznych. Jeśli nie chcesz kupić takiego ubezpieczenia, bank może zaproponować ci przedstawienie indywidualnej polisy albo pozyskanie osób, które za ciebie poręczą.

Warto jednak zastanowić się nad korzyściami płynącymi z wykupienia polisy na życie. Dla banku jest to zabezpieczenie, że w sytuacji trudności finansowych osoba biorąca kredyt będzie miała z czego go spłacić. Ale ta dodatkowa ochrona jest też korzystna dla kredytobiorcy. W razie utraty zdrowia, poważnych zabiegów, pobytu w szpitalu czy wystąpienia innych, trudnych sytuacji życiowych ma on gwarancję, że znajdą się pieniądze na spłatę zadłużenia.

Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym – jaki zakres obejmuje?

Bank, w którym bierzesz kredyt, na pewno przygotuje ofertę polisy na życie – jako dodatkową opcję do wykupienia wraz z pożyczką. Czy będzie to jednak najkorzystniejsze cenowo i najlepsze ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego? Niekoniecznie. Banki doskonale zdają sobie sprawę, że klientom zależy na wzięciu kredytu i są w stanie spełnić wiele warunków, by otrzymać potrzebną sumę. Z drugiej strony wiele osób decyduje się na zakup polisy w tym samym banku, w którym biorą pożyczkę, by oszczędzić czas na szukanie innych ofert. Nie zawsze będzie to jednak ubezpieczenie w dobrej cenie, z szerokim zakresem ochrony, w który wchodzą:

  • poważne zachorowanie;

  • pobyt w szpitalu;

  • utrata zdolności do pracy;

  • śmierć.

Dużo szerszy zakres ochrony oferują indywidualne polisy na życie. Mogą cię one zabezpieczyć również na wypadek śmierci bliskich osób czy nieszczęśliwego wypadku. Aby sprawdzić różne oferty i je porównać, nie musisz spotykać się z ubezpieczycielami. Obecnie możesz bez problemu porównać oferty i wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie online.

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym – jak działa?

Jeśli masz wykupioną polisę na życie, nie musisz martwić się, że zabraknie ci pieniędzy na nagłe wydatki związane z chorobą czy utratą zdolności do pracy. Rekompensatę, jaką wypłaci ci ubezpieczyciel, możesz przeznaczyć zarówno na rehabilitację czy opłacenie pomocy medycznej, jak i na spłatę kredytu. W sytuacji osobistych problemów nie musisz martwić się zatem rosnącym zadłużeniem.