Dłużnicy nie zawsze są rzetelni względem osób, od których pożyczyli pieniądze. Zwlekanie ze spłatą może wynikać z problemów finansowych, ale także lekceważącego podejścia do sprawy,  a nawet czystej złośliwości. Dotyczy to zarówno osób fizycznych udzielających pożyczki, jak i przedsiębiorstw. Czy skorzystanie z usług firmy windykacyjnej to dobre rozwiązanie?

Czym jest windykacja?

Najprościej mówiąc, jest to dążenie do odzyskania rzeczy (np. konkretnego przedmiotu lub określonej kwoty pieniędzy), która znajduje się w rękach osoby nieupoważnionej do jej posiadania. Zwykle usługi windykacyjne zajmują się ściąganiem długów pieniężnych, najczęściej w imieniu osób prowadzących działalność gospodarczą, spółek lub rolników.

Rodzaje windykacji:
  • Polubowna – listowa lub osobista, opierająca się głównie na negocjacjach i próbach dojścia do porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem.
  • Sądowa – polega na uzyskaniu wyroku lub nakazu zapłaty na drodze sądowej.
  • Komornicza – obejmuje pełną obsługę kontaktów wraz z komornikiem.
  • Karna – prowadzenie postępowania karnego.

 Rodzaj windykacji zwykle zależy od charakteru danej sprawy, a także podejścia dłużników i wierzycieli. Wiele długów jest ściąganych na zasadzie ugody, a najrzadszą formą jest prowadzenie postępowania karnego.

Windykacja twarda i miękka

Na osobne kategorie można podzielić również sposób działania firmy windykacyjnej. Pierwszym z nich jest windykacja twarda, o której słyszał niemal każdy. Jest to posługiwanie się poważnymi sankcjami prawnymi i moralnymi, mając na uwadze wyłącznie dobro wierzyciela. Jest ona stosowana w skrajnych przypadkach, kiedy dłużnik nie chce spłacać długu i dojść do porozumienia. Najczęściej stosuje się jednak windykację miękką, która opiera się na skutecznych, ale raczej polubownych działaniach. Ma ona na celu ściągnięcie długu, jednak nie wykracza poza granice moralności.

Jaką firmę wybrać?

Poszukując dobrej firmy windykacyjnej, wielu osobom zależy na czasie, skuteczności, ale też zachowaniu swego rodzaju etyki postępowania. Z tego powodu warto zdecydować się na usługi działalności, która pomimo nie stosowania sztywnych zasad windykacji twardej, potrafi skutecznie ściągnąć długi. Przykładem jest spółka Proinvest Group, która mimo efektywnego działania, charakteryzuje się również należytym szacunkiem do dłużnika. Jej przedstawiciele starają się rozwiązać problem poprzez rozmowę i wspólne negocjacje, a najlepszym wyjściem jest według nich ugoda. Konsekwencje prawne są wyciągane tylko w przypadku trudnych dłużników, którzy nie są gotowi współpracować.