Posiadanie psa to nie tylko ogromna przyjemność, ale też obowiązki, którym należy sprostać każdego dnia. Jednym z najważniejszych aspektów jest wychowanie czworonoga w taki sposób, by nie stwarzał on zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt. Niestety czasami zdarza się tak, że pod wpływem emocji, pies atakuje przejeżdżającego na rowerze sąsiada, czy bawiące się w pobliżu posesji dziecko. Takie sytuacje niejednokrotnie bywają opłakane w skutkach. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na właścicielu czworonoga? Jakie prawa ma poszkodowany?

Wypadek z udziałem czworonoga- co dalej?

Każdy kto posiada psa musi zająć się im w odpowiedni sposób- zadbać o jego żywienie, stan zdrowia i samopoczucie. Psy są wspaniałymi przyjaciółmi, którzy każdego dnia obdarzają nas bezwarunkową miłością. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za zachowanie swojego pupila, także w sytuacjach krytycznych. Jasno mówią o tym przepisy prawne zawarte w artykule 431 kodeksu cywilnego.

 Jeżeli więc dojdzie do pogryzienia przez naszego psa osoby trzeciej, powinniśmy stawić czoła problemom, które się z tym wiążą. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pupil zniszczy czyjeś mienie – pogryzie drogie buty,  czy strąci cenną pamiątkę z półki. Musimy wówczas wiedzieć, że poszkodowany ma swoje prawa, których – w skrajnych sytuacjach- może dochodzić przed sądem.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za szkody wyrządzone przez psa

Jak tłumaczy specjalista z firm Exprimo, która trudni się dochodzeniem odszkodowań – osobie, która stała się ofiarą ataku psa nie wystarczy zwykłe zadośćuczynienie.  Prawo przewiduje bowiem instytucję odszkodowania. Właściciel psa zobowiązany jest do wpłaty stosownej kwoty na rzecz poszkodowanego. Wysokość odszkodowania powinna wystarczyć na zakup nowych ubrań czy butów zniszczonych przez psa, ale nie tylko.

Jeżeli poszkodowany poniósł poważne obrażenia w czasie ataku, obowiązkiem właściciela psa jest pokrycie kosztów leczenia pokrzywdzonego, w tym także kosztów ewentualnych operacji plastycznych. Odniesione rany i obrażenia mogą rzutować na całe życie poszkodowanego. Może on wymagać stałej rehabilitacji lub specjalistycznej opieki. W tym wypadku także ma on prawo ubiegać się o dodatkowe świadczenia od właściciela psa.

Czym jest zatem zadośćuczynienie? Należy się ono poszkodowanemu za wszystkie straty niematerialne, których doznał w czasie ataku psa. Mowa tu o stratach emocjonalnych takich jak ból, strach, czy poczucie krzywdy. Pod uwagę brane są również uszczerbki na zdrowiu fizycznym, które mają postać blizn, szram, czy utraconego wyglądu.