Zabezpieczenie godnej starości leży w interesie każdego z nas i to od nas samych, w dużej mierze, zależy jaka będzie nasza sytuacja finansowa po przejściu na emeryturę. Niestety w związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa sytuacja przyszłych emerytów polegających na podstawowej tylko emeryturze może nie przedstawiać się w różowych kolorach. Poniżej przedstawiamy w skrócie, jak można zabezpieczyć się już teraz oraz czym są Pracownicze Plany Kapitałowe.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Jak wynika ze statystyk, tylko niewielka część rodaków odkłada środki finansowe na przyszłą emeryturę poza obowiązkowymi składkami. Niestety, państwowe emerytury wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą okazać się niewystarczające do pokrycia wszystkich naszych przyszłych potrzeb, w związku z czym rząd postanowił uruchomić dodatkowy system oszczędzania na starość. PPK to mówiąc w największym skrócie dobrowolna składka pracownika, powiększona o składkę pracodawcy oraz dodatek od państwa, wszystkie razem odkładane i inwestowane z konta każdego pracującego obywatela, który jest jego właścicielem. Od połowy 2019 roku pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób zostali zobligowani do przystąpienia do PPK, a w następnych latach, etapami do 1 stycznie 2021 r., obowiązek ten obejmie wszystkich pozostałych pracodawców. Minimalne i maksymalne składki wpłacane przez wszystkie trzy podmioty zostały ustalone przez rząd i nie mogą one przekroczyć określonego pułapu. Jak tłumaczy specjalistka z firmy zajmującej się doradztwem ubezpieczeniowym Barbara Kużel,każda osoba objęta planem będzie mogła po 60 roku życia rozpocząć wypłacanie zgromadzonych oszczędności, z zastrzeżeniem, że zostaną one rozłożone na nie mniej niż 120 rat, a więc okres 10 lat; w przypadku chęci wypłaty środków w terminie wcześniejszym lub w krótszym okresie, suma ta może ulec pomniejszeniu o podatek kapitałowy i część składek pracodawcy. Taka konstrukcja wypłat z funduszu ma zagwarantować jak największy dochód przyszłym emerytom i zadbać o ich bezpieczeństwo finansowe.

Ubezpieczenia indywidualne i grupowe

Najlepszym zabezpieczeniem bieżącej sytuacji pracujących w razie utraty zdrowia, utraty pracy lub innych zdarzeń losowych, jest wykupienie od firmy ubezpieczeniowej polisy indywidualnej gwarantującej wypłatę świadczeń finansowych w przypadku zajścia opisanej powyżej sytuacji. Zakres ubezpieczenia od poszczególnych zdarzeń jest zawsze indywidualnie ustalany z agentem ubezpieczeniowym, aczkolwiek za podstawę powinniśmy uznać jakąś formę ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku wątpliwości co do zakresu owego zabezpieczenia, każda firma zajmująca się profesjonalnie doradztwem ubezpieczeniowym pomoże nam w dokonaniu wyboru. Warto również przystąpić do ubezpieczenia grupowego oferowanego w miejscu pracy, co gwarantuje wypłatę dodatkowych świadczeń i jest z reguły tańsze aniżeli ubezpieczenie indywidualne. W przypadku braku takiej sposobności, można indywidualnie przystąpić do grupy bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.