Założenie własnej działalności i rezygnacja z etatu to marzenie wielu osób. Skutecznie zniechęcają do tego jednak wysokie koszty, z którymi liczyć się musi początkujący przedsiębiorca, podczas gdy przychody z początku bywają niewielkie. Na szczęście osoby zakładające firmę mogą liczyć na ulgi, dzięki którym łatwiej im będzie pozostać na rynku. Sprawdź, co musisz zrobić, by Ci przysługiwały.
Jak przygotować się za założenia własnej działalności?
Prowadzenie własnej działalności to z jednej strony ogromna wygoda, z drugiej jednak wiele dodatkowych obowiązków, z którymi trudno jest sobie poradzić bez odpowiedniej wiedzy. Zanim więc zdecydujesz się na ten krok, znajdź godne zaufania biuro rachunkowe. Zatrudnienie w nim specjaliści pomogą Ci w wypełnieniu niezbędnych formalności i wyborze formy opodatkowania, a także wyjaśnią krok po kroku, co musisz zrobić, by dopełnić wszystkich kwestii prawnych.
Pomocą w zakładaniu własnej działalności służy firma Abacus – Kancelaria Księgowo-Podatkowa Jadwigi Adamus. Specjaliści ci trafnie doradzą, jakie kroki musisz podjąć i na jakie ulgi dla młodych przedsiębiorców możesz liczyć.
Ulgi dla osób zakładających przedsiębiorstwo
Początek prowadzenia firmy to ekscytujący, ale zarazem bardzo trudny czas, gdy marzenia zderzają się z rzeczywistością. Na szczęście istnieją pewne ulgi dla początkujących przedsiębiorców, dzięki którym łatwiej będzie Ci zacząć budować swoją pozycję na rynku. Własna działalność z początku często nie przynosi jeszcze dochodów, dlatego państwo, wychodząc naprzeciw młodym przedsiębiorcom i chcąc ułatwić im start, oferuje programy, takie jak ulga na ZUS czy Mały ZUS.
Ulga na ZUS to, innymi słowy, zwolnienie z opłacania składek ZUS przed pierwsze pół roku po rozpoczęciu działalności firmy. Jest to spore odciążenie, ponieważ w początkowym momencie, gdy firma nie przynosi zazwyczaj dochodów, opłacanie składek potrafi bardzo nadwyrężać budżet. Z ulgi na ZUS skorzystać mogą osoby fizyczne, które zakładają własną działalność po raz pierwszy raz lub po upływie 60 miesięcy od zakończenia czy zawieszenia działalności. Niestety, ulga ta nie przysługuje osobom, które zdecydowany się zmienić stosunek pracy z byłym pracodawcą i zamieniły etat na własną działalność, świadcząc wciąż usługi dla tej samej firmy.
„Mały ZUS” to z kolei ulga, z której skorzystać możesz od razu po założeniu firmy lub po zakończeniu trwania ulgi na start. Korzystając z tej ulgi, przez dwa lata opłacać będziesz niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Z ulgi tej skorzystać może każda nowa firma, której roczny dochód nie przekroczył 120 tys. złotych.
Czym jest działalność nierejestrowana?
Jeśli nie masz pewności, że Twój pomysł na biznes jest trafiony, zanim oficjalnie założysz własną firmę, możesz zdecydować się na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Jest to zgodne z prawem i w praktyce oznacza prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji firmy, często nazywane tez biznesem na próbę. Rozwiązanie to pozwala wybadać rynek i sprawdzić, czy na oferowane przez Twoją firmę towary lub usługi znajdą się chętni konsumenci.
W przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej nie ponosisz od razu wysokich kosztów – płacisz jedynie podatek dochodowy. Działalność nierejestrowana może być prowadzona przez osobę fizyczną, jednak warto zwrócić uwagę, że dochód związany z tym rodzajem działalności nie może przekroczyć w każdym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Z opcji tej skorzystać możesz tylko wtedy, gdy przez poprzednie 60 miesięcy nie prowadziłeś żadnej innej działalności gospodarczej.