Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, należy wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania firmy. Jedną z nich jest karta podatkowa, która przeznaczona jest dla przedsiębiorców prowadzących określony rodzaj biznesu, który wyróżniony został w artykule 23. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Większość z tych przedsiębiorców to rzemieślnicy. Jakie są zalety karty podatkowej? Jakie wady ma to rozwiązanie?
Krótka charakterystyka karty podatkowej
Karta podatkowa to najmniej skomplikowana forma rozliczania się przedsiębiorcy z urzędem skarbowym. Nie wymaga prowadzenia ksiąg, opracowywania zeznań podatkowych czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Aby móc rozliczać się na podstawie karty podatkowej, przedsiębiorca musi zachować limit stanu zatrudnienia, co dokładnie określa wymieniona już ustawa. Należy też wypełnić wniosek o zastosowanie opodatkowania w takiej formie. Dokument ten składa się do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania danego przedsiębiorcy. Następnie trzeba oczekiwać na decyzję urzędników, którzy ustalą, jaka stawka podatku będzie obowiązywać składającego wniosek.
Zalety karty podatkowej
Jak informuje księgowa z biura rachunkowego „Doram” – jedną z największych korzyści wynikających z opodatkowania firmy kartą podatkową jest brak obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów, które podlegają opodatkowaniu. Taka forma opodatkowania jest dobra dla właścicieli firm zlokalizowanych w małych aglomeracjach, gdyż wysokość podatku uzależniona jest od liczby mieszkańców w miejscu, w którym zarejestrowano przedsiębiorstwo. Osoby, które zdecydowały się na kartę podatkową nie muszą składać zeznania rocznego. Zobowiązani są jednak do przygotowania PIT-u 16A. Nie ma także konieczności prowadzenia ewidencji zatrudnienia.
Wady karty podatkowej
Właściciele firm opodatkowanych kartą podatkową mogą zatrudniać pracowników jedynie na podstawie umowy o pracę. Dużym minusem jest również fakt, że przedsiębiorcom nie przysługują żadne ulgi podatkowe. Nie mają oni prawa rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani w sposób, który został przewidziany dla osób samotnie wychowujących potomstwo. Ponadto małżonek przedsiębiorcy nie może w tym samym czasie prowadzić firmy o podobnym profilu działalności. Trzeba podkreślić także, że podatek należy zapłacić nawet wtedy, gdy firma nie przynosi żadnych dochodów lub wręcz powoduje straty finansowe. Wielu przedsiębiorców uważa też, że karta podatkowa jest równoznaczna z niską zdolnością kredytową. Banki mniej chętnie udzielają pożyczek firmą, które są opodatkowane w ten sposób.
Jak widać, karta podatkowa ma swoje dobre i złe strony. Warto więc na spokojnie zastanowić się nad wyborem takiej formy opodatkowania firmy. W tym celu dobrze jest skonsultować się z doświadczoną księgową, która doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnego przypadku, a także pomoże w prowadzeniu księgowości przedsiębiorstwa.