Kadry i finanse to jedne z najważniejszych filarów, na których opiera się funkcjonowanie firmy. I właśnie od odpowiedniej obsługi kadrowo-płacowej w dużej mierze zależy poprawne działanie przedsiębiorstwa. Jednak prowadzenie tej dokumentacji wymaga nie tylko czasu, ale też dobrej znajomości na przykład prawa pracy. Dlatego przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy biur rachunkowych takich jak Kancelaria Biegłych Rewidentów Księga.

Na czym polega obsługa kadrowa?

Dział kadr to nic innego jak dział personalny, a więc każda firma, która zatrudnia pracowników, musi prowadzić dokumentację kadrową. Należy przez to rozumieć kompletne akta personalne wszystkich osób, które pracują lub pracowały w danej firmie. W ramach obsługi kadrowej działająca na terenie Katowic Kancelaria Biegłych Rewidentów Księga zajmuje się przede wszystkim przygotowywaniem różnego rodzaju dokumentów. Są to np. umowy o pracę, wypowiedzenia, umowy ze zleceniobiorcami, świadectwa pracy, ewidencje urlopów czy dokumentacja płacowa. Oprócz tego księgowy pozostaje w stałym kontakcie z Urzędem Skarbowym i ZUS-em, regulując wszelkie niezbędne formalności dotyczące zatrudnianych pracowników. Katowicka kancelaria zajmuje się również sporządzaniem deklaracji podatkowych.

Obsługa płacowa – charakterystyka

Jak nietrudno się domyślić obsługa płacowa dotyczy finansów. Dokładniej mówiąc, obejmuje  tworzenie rozliczeń i listy wynagrodzeń, a także przygotowywanie listy płac. Ponadto księgowy dba o obliczanie składek i prowadzenie rozliczeń z ZUS-em oraz wylicza zasiłki chorobowe i opiekuńcze, a także ekwiwalenty za urlop. Prawidłowe prowadzenie płac ma wpływ na funkcjonowanie firmy i niestety wymaga sporo czasu oraz skrupulatności. Dlatego zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom z Kancelarii Biegłych Rewidentów Księga. Biuro oprócz kwestii związanych z formalnościami dba także o poprawność i legalność zlecanych przez firmę płatności.

Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu kadrowo-płacowego?

Outsourcing kadrowo-płacowy polega na skorzystaniu z usług zewnętrznego usługodawcy, takiego jak na przykład Kancelaria Biegłych Rewidentów Księga. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku firm, które nie potrzebują pełnoetatowej pomocy księgowego. W ten sposób przedsiębiorstwo oszczędza na odprowadzaniu składek ZUS za kolejnego pracownika czy też na kosztach związanych z wyposażeniem biura. Natomiast zdecydowanie się na usługi KBR Księga to dla przedsiębiorcy duża oszczędność czasu oraz wygoda. Odpowiedzialność za kwestie kadrowo-płacowe spoczywa na księgowym, a właściciel firmy może skupić się na prowadzeniu i rozwoju biznesu.