Coraz więcej osób decyduje się najem nieruchomości zamienić na zakup własnego mieszkania lub domu. Brak wystarczających środków finansowych nie stanowi przy tym przeszkody ze względu na możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. To długoterminowe zobowiązanie finansowe, które warto dobrze przemyśleć. Najlepiej skonsultować wybór konkretnej oferty ze specjalistą, na przykład doradcą kredytowym w firmie Consilo z Krakowa.

Rzetelne doradztwo kredytowe

Zakup nieruchomości czy samochodu to poważna inwestycja, wymagająca sporych nakładów finansowych. Nie każdy jednak dysponuje takimi środkami, co nie oznacza, że nie może pozwolić sobie na tego rodzaju inwestycję. To między innymi właśnie w tym celu banki udzielają kredytów, jednak decyzję o pożyczce i jej skutkach dla naszego budżetu warto przedyskutować ze specjalistą, którego znajdziemy w firmie Consilo z Krakowa. Tworzy ją zespół ekspertów z branży finansowej, dysponujących szeroką wiedzą na temat obowiązujących w niej mechanizmów oraz prawa bankowego. Dzięki temu są w stanie wesprzeć klientów w wyborze najlepszej dla nich pod kątem możliwości i oczekiwań oferty. Cel ich działania to przede wszystkim świadome pozyskanie kredytu hipotecznego, konsolidacyjnego, gotówkowego i innych. Czy pierwszy z wymienionych to najlepsze rozwiązanie w przypadku zakupu mieszkania lub domu?

Opłacalność kredytu mieszkaniowego

Tak często zamiennie jest także nazywana hipoteka. Wiele osób wystrzega się tego rodzaju zobowiązania finansowego z obawy na poważne zadłużenie. Oczywiście, taka pożyczka wiąże się z bardziej skomplikowanymi formalnościami niż w przypadku kredytu gotówkowego, jednak właśnie w ich wypełnieniu pomagają eksperci finansowi z firmy Consilo. Jednocześnie takie rozwiązanie stanowi najkorzystniejszy obecnie na rynku sposób, aby spełnić marzenia o swojej własnej nieruchomości. Wynika to między innymi z faktu niewielkiego oprocentowania przy dużych kwotach – w ten sposób można sfinansować nawet 90% wartości mieszkania, działki czy domu. Warto również podkreślić, że długi okresu kredytowania przekłada się na niską ratę miesięczną.

Należy pamiętać, że do momentu spłaty kredytu na nieruchomość nakładana jest hipoteka, co oznacza, że stanowi ona zabezpieczenie dla banku w razie braku możliwości dalszego uiszczania rat. Istnieje także możliwość tak zwanych wakacji kredytowych, czyli zawieszenia spłaty jednej raty. Ponadto problemy ze spłatą nie oznaczają nagłej utraty mieszkania lub domu, ponieważ z bankiem można się porozumieć, ustalając termin na sprzedaż nieruchomości i tym samym spłatę należności. Doradcy kredytowi z firmy Consilo dobierają jednak oferty dla klientów w taki sposób, aby prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji było jak najmniejsze.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Łatwo zaobserwować atrakcyjność takich pożyczek na rynku finansowym. Niemniej jednak ich zaciągnięcie nie jest tak proste, jak w przypadku kredytów gotówkowych. Przede wszystkim banki dokładnie sprawdzają zdolność oraz historię kredytową osoby zainteresowanej. To dwa determinujące czynniki, jeśli chodzi o finalną decyzję o przyznaniu kredytu ze strony banku. Ważną rolę odgrywa także wiek, o czym mówi ekspert finansowy z firmy Consilo z Krakowa:

Banki znacznie chętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom młodszym. Dolna granica wiekowa wynosi 18 lat, natomiast górna 70 lat. W przypadku starszych kredytobiorców istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że nie zdążą spłacić swojego zobowiązania przed śmiercią.

W takim przypadku istnieje jednak kilka rozwiązań, które mają na celu zabezpieczenie takiej transakcji. To między innymi wykupienie polisy na życie z ustanowieniem cesji na bank, zaciągnięcie pożyczki z młodszym współkredytobiorcą lub dysponowanie wysokim wkładem własnym. Ostatni z wymienionych to także istotny czynniki przy hipotece. Im jest on wyższy, tym korzystniejsze warunki kredytu zostaną zaproponowane.