Podatek gruntowy to opłata od wieczystego użytkowania gruntu. Znany jest także jako podwójny podatek od nieruchomości. Do regulacji tej opłaty zobowiązani są nie tylko właściciele czy użytkownicy gruntów wieczystych, ale też posiadacze obiektów , które stanowią własność gminy lub skarbu państwa. Co warto o nim wiedzieć?

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty podatku gruntowego?

Umowa użytkowania wieczystego zawsze zawierana jest w formie aktu notarialnego z wpisem do księgi wieczystej. Na tej podstawie użytkownikowi przysługują w zasadzie takie same prawa, co prawowitemu właścicielowi. Przysługuje mu możliwość swobodnego korzystania z gruntu, z wyłączeniem osób trzecich. Taki grunt można także sprzedać czy przepisać w spadku. Co więcej- użytkownik wieczysty ma prawo postawić na nim dowolny obiekt, jeśli tylko zdobędzie wymagane pozwolenia na jego budowę. Użytkowanie wieczyste zawiera się na dziewięćdziesiąt dziewięć lat , jednak okres ten można skrócić. Ważne, by minimalny czas wieczystego użytkowania gruntu wyniósł przynajmniej czterdzieści lat.

Jaka jest wysokość podatku gruntowego?

Jak informuje specjalista z Biura Rachunkowego „Tributum” w Białymstoku- wysokość podatku gruntowego jest ustalona odgórnie, niezależnie od tego, jaki dochód przynosi przedsiębiorcy dany grunt. Wielkość opłaty określają władze gminy, na terenie której zlokalizowana jest działka. Specjaliści wyróżniają cztery stawki procentowe:

  • ·         0,3%-  dla nieruchomości przeznaczonej do celów obronnych, pod budowę budynków sakralnych lub na cele charytatywne;
  • ·         1% - dla nieruchomości przeznaczonej do celów rolnych, mieszkaniowych lub pod działalność sportową;
  • ·         2%- dla nieruchomości przeznaczonych pod działalność turystyczną;
  • ·         3%- dla pozostałych gruntów.

Warto zaznaczyć, że klasa gruntu nie ma żadnego wpływu na wartość opodatkowania. Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu musi być regulowana raz w roku do dnia 31.03 w danym roku kalendarzowym. Spóźnienie z opłatą wiąże się z naliczeniem odsetek karnych. Ich wysokość określona jest w przepisach ordynacji podatkowej.

Kiedy nie trzeba regulować podatku gruntowego?

Od zapłaty podatku gruntowego zwolnione są tereny, które leżą pod wodami płynącymi oraz kanałami żeglownymi. Nie trzeba też opłacać gruntów, które stanowią drogę lub zostały zakwalifikowane jako użytek rolny lub las. W takiej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest do uregulowania podatków innego rodzaju – podatku rolnego lub leśnego. Nie zapłacimy również za grunty, które są nieużytkiem bądź użytkiem ekologicznym.