Zarządzanie oraz rozliczanie podatków w zakładzie pracy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością ze strony pracowników księgowości. Niezwykle pomocna może okazać się organizacja audytu podatkowego, który wykaże ewentualne nieprawidłowości oraz sposoby ich naprawy. Prawo podatkowe to dziedzina podlegająca intensywnym zmianom. Ich ilość może czasami przytłoczyć nawet najzdolniejszego i najskrupulatniejszego księgowego.

Firmowe finanse pod kontrolą

Audytu nie należy mylić z kontrolą podatkową. Ma on za zadanie przede wszystkim zebrać informacje na temat polityki podatkowej przedsiębiorstwa, a następnie poddać je analizie. Następnie na podstawie obserwacji i wniosków wprowadza się rozwiązania, które poprawiają lub zapobiegają niemiłym konsekwencjom nieprawidłowego zarządzania działalnością gospodarczą w tym obszarze. Najlepiej decydować się na niego przed kontrolą, która polega już na sprawdzeniu stanu faktycznego i odniesieniu go do wymogów prawnych. Dzięki interwencji audytora można uniknąć konsekwencji karnych oraz skarbowych, które pojawią się w momencie wykrycia ewentualnych odstępstw od normy.

Zalety audytu podatkowego

Organizacja tego typu badania wewnętrznego niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich stanowi identyfikacja obszarów ryzyka. Prawo podatkowe niezwykle dynamicznie się zmienia poprzez liczne nowelizacje ustaw oraz wprowadzanie nowych obostrzeń. Nawet najbardziej pilnemu pracownikowi firmowej księgowości w natłoku informacji mogą umknąć istotne szczegóły związane na przykład ze sposobem rozliczania przychodów. Dzięki audytowi podatkowemu można zwrócić na te kwestie szczególną uwagę w przyszłości. Wiąże się to również uzyskaniem porad w tym zakresie. Osoba przeprowadzająca badanie, wykorzystując swoją szeroką wiedzę oraz doświadczenie jest w stanie przedstawić skuteczne i zgodne z prawem metody, ułatwiające obsługę podatkową w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim, tak jak zostało wspomniane to wcześniej, można w ten sposób w porę zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości, jak i nanieść konieczne poprawki przed wizytacją pracowników z Urzędu Skarbowego.

Formy przeprowadzania audytu

Zainteresowany podmiot ma możliwość wyboru zakresu, którego ma dotyczyć badanie. Może obejmować tylko wybrany podatek, konkretny przedział czasowy lub zweryfikować całościowo działania podatkowe w firmie. Nie ma ograniczenia co do wielkości zakładu, w którym będzie się odbywało. Audyty przeprowadzane są zarówno w przypadku niewielkich działalności gospodarczych, jak i ogromnych korporacjach. Najlepiej w tym celu zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy, działającej w branży rachunkowości i księgowości, na przykład Kancelarii Doradców Podatkowych Patron, która znajduje się w Warszawie. Poza kontrolą skarbową, okolicznościami, które sprzyjają organizacji tego typu analizie, są zmiany w strukturze firmy, zarówno podmiotowe, jak również przedmiotowe. Każde badanie odbywa się w obecności oraz z czynnym udziałem pracownika działu księgowości. Jego zakończenie kwituje raport, opisujący wszelkie dostrzeżone błędy i ryzyka podatkowe, a także wskazujący optymalne rozwiązania w zakresie prowadzonej polityki podatkowej w zakładzie pracy.