Własna działalność gospodarcza to z pewnością marzenie wielu osób. Jednak w praktyce mało kto jest gotów zrezygnować z dobrze płatnej i stabilnej pracy na etacie, aby stworzyć coś własnego. Wszystko dlatego, że ludzi skutecznie odstrasza skomplikowana biurokracja, podatki i składki na ZUS. Jak się jednak okazuje, istnieje sposób, aby tego uniknąć i spróbować swoich sił w świecie biznesu.

Czym są inkubatory przedsiębiorczości?

O inkubatorach przedsiębiorczości z pewnością słyszało wiele osób. Jednak mało kto wie, czym dokładnie się zajmują i jak dzięki ich pomocy można założyć własną działalność gospodarczą. W tym przypadku najlepszym określeniem będzie firma na próbę. Wystarczy mieć dobry pomysł i plan na jego realizację, a całą resztą zajmą się specjaliści.

Rozpoczęcie współpracy z fundacją wspierającą młodych przedsiębiorców jest bardzo łatwe. W większości przypadków wystarczy podpisać umowę. Sama rejestracja zazwyczaj jest darmowa. Natomiast inkubatory pobierają miesięczny abonament lub prowizję od dochodów.

Warto także wyjaśnić, w jaki sposób funkcjonuje nowo założona firma. W praktyce wygląda to tak, że na każdej wystawionej fakturze znajdują się dane fundacji. Oczywiście wszelkie płatności od klientów również wpływają na konto inkubatora. Następnie można zlecić ich wypłatę w dowolnym momencie. Jest więc to bardzo proste, a pozwala skupić się w 100% na pracy i nie przejmować się dokumentami.

Zalety korzystania z inkubacji

Nie da się ukryć, że największą zaletą rejestracji i prowadzenia w firmy przy pomocy inkubatorów jest brak stresu i dodatkowych obowiązków. Wielkim plusem są także oszczędności, gdyż nie trzeba płacić za:

  • Założenie firmy,
  • wynajem biura,
  • usługi księgowej,
  • pomoc prawną.

Oczywiście to nie wszystkie benefity, na jakie można liczyć. Większość firm pomaga swoim klientom także w rozwoju firmy na wielu płaszczyznach i tworzeniu skutecznych strategii marketingowych. Warto zaznaczyć, że zadaniem inkubatora przedsiębiorczości jest nie tylko odciążenie od zbędnych obowiązków. Tak samo ważne jest szkolenie i rozwój przedsiębiorców.

Jak wybrać najlepszy inkubator przedsiębiorczości?

Niestety nie da się jednoznacznie określić jaki inkubator będzie najlepszy. Wszystkie działają w praktycznie ten sam sposób. Natomiast jednymi z najpopularniejszych są AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Jak można domyślić się po nazwie, są związane z uczelniami wyższymi. Nie oznacza to jednak, że pomagają tylko studentom w prowadzeniu biznesu. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych możliwości jak np. Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Fenix. Korzystając z jej usług można wiele zaoszczędzić i zapomnieć o wszystkich sprawach urzędowych. Ponadto w ich ofercie można znaleźć darmowe konsultacje prawne, pomoc techniczną, szkolenia biznesowe i wiele więcej.