Polisa na życie występuje w różnych formach i odmianach. Sprawia to, że większość osób nie wie tak naprawdę, do czego ona służy i czy warto z niej skorzystać. Jest jednak niezwykle ważna w momencie zakładania lub posiadania rodziny. Zapewnia także podstawowe zabezpieczenie finansowe, o które warto wcześniej zadbać. Jak zatem działa, dla kogo jest polecana i jaką wreszcie ofertę wybrać?

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie to rodzaj ubezpieczenia, które dotyczy życia osoby nim objętej. W przypadku jej śmierci dochodzi do obowiązkowego wypłacenia świadczenia. Dokonuje tego specjalny organ, jakim jest zakład ubezpieczeń na rzecz uposażonych. Może być tymczasowe lub dożywotnie. Agencje ubezpieczeniowe oferują jednak najczęściej taką ochronę na określony czas. Oznacza to, że oferta jest terminowa np. obejmuje 30 lat.

Ze względu na strukturę dzieli się je na:

  1. Ubezpieczenie mieszane: Znane inaczej jako ochronno-oszczędnościowe lub ochronno-inwestycyjne. Wiąże się z tym, że tylko pewna część składki zawiera ochronę osoby nim objętej. Obejmuje polisę na życie i dożycie oraz posagową (dla dzieci).
  2. Ubezpieczenie czyste: W tym przypadku składka jest uśredniona. Osoba objęta polisą ubezpieczeniową nie może używać gromadzonych środków.

Dla kogo przeznaczona jest polisa? 

Ubezpieczenie na życie ze względu na przeznaczenie można również podzielić na grupę otwartą i indywidualne. W przypadku grupy otwartej, wyboru dokonuje się z gotowych już pakietów, wyznaczających dokładne jej sumy i składki. Dotyczy również bliskich np. w przypadku urodzenia dziecka. Indywidualne natomiast obejmuje jedynie osobę ubezpieczoną.

Polisy indywidualne polecane są osobom:

  • Prowadzącym własną działalność gospodarczą,

  • Zobowiązanych finansowo,

  • Posiadającym rodzinę,

  • Gromadzącym oszczędności,

  • Szukających finansowej ochrony przy ewentualnych wypadkach i braku dochodów,

  • Lękających się poważnych chorób oraz chcących się przed nimi ochronić.

Tzw. grupówki, które wiążą się z niższymi składkami, przeznaczone są szczególnie dla osób, które przekroczyły wiek średni i szukają w miarę tanich sposobów na zabezpieczenie życia i zdrowia. Taka opcja jest również rekomendowana osobom, które zwracają uwagę na około rodzinne świadczenia np. w przypadku śmierci rodziców. W celu dopasowania polisy najlepiej skorzystać z fachowej pomocy. Pośrednicy ubezpieczeniowi na pewno doradzą najkorzystniejszą opcję.

Funkcje polisy ubezpieczeniowej 

Podstawową funkcją polisy na życie jest zabezpieczenie. Standardowa zapewnia określonym w zawartej umowie bliskim osobom wypłatę świadczenia w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Dodatkowo gwarantuje finansową ochronę zdrowia. Jest również ważna w przypadku narodzin dziecka, śmierci członka rodziny czy wypadków np. komunikacyjnych. Zabezpiecza także  finansowo w przypadku utraty zdolności do pracy oraz kredytu na hipotekę. Warto w tym celu pomyśleć o dodatkowej umowie, zawierającej korzystne rozszerzenia.

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać? 

Na rynku istnieje wiele ofert skierowanych do osób o różnej sytuacji finansowej, proponowanych przez banki i agencje ubezpieczeniowe, jak i operatorów sieci komórkowych. Dla osób zakładających lub mających rodziny dobrym rozwiązaniem będzie połączenie standardowej oferty z dodatkowymi formami wsparcia np. transportu medycznego.

Szukając najlepszego rozwiązania dla siebie, najlepiej skorzystać z wyszukiwarek dostępnych w Internecie. Wówczas będzie można swobodnie porównać oferty. Warto przy tym zwrócić uwagę na składki i ich oprocentowanie, świadczenia oraz okres zawarcia umowy. Dobrze jest również zapoznać się wcześniej z listą wyłączeń, które uprawniają do niewypłacenia świadczenia.

Skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej zapewnia komfort i bezpieczeństwo w każdym przypadku.