Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do regularnego opłacania ubezpieczenia OC. Wielu z nas korzysta także z dodatkowych pakietów – AC, Assistance, ubezpieczenie szyb, czy też NNW. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie i jesteśmy gotowi na wszystko… czy na pewno? Co zrobić, kiedy dojdzie do kolizji, a ubezpieczyciel wypłaca niewystarczającą sumę?

Poszkodowany musi udowodnić szkodę?

Żeby otrzymać odszkodowanie, konieczne są niezbite dowody. W zależności od okoliczności zdarzenia i wykupionych przez Ciebie pakietów zakres ochrony będzie różny. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, konieczne jest złapanie sprawcy kolizji – najlepiej na gorącym uczynku. W przeciwnym razie wypłacenie odszkodowania może okazać się niemożliwe. Pomocni okażą się świadkowie oraz ewentualny monitoring w miejscu zdarzenia. Jako poszkodowany musisz wykazać ubezpieczycielowi, że doszło do określonego zdarzenia oraz udowodnić, że poniosłeś z tego tytułu skutki finansowe. I choć z pozoru może wydawać się to łatwe i klarowne, w praktyce czasami ubezpieczalnie robią pod górkę.

Zniszczone auto i uszczerbek na zdrowiu?

Musisz pamiętać, że odszkodowanie należy Ci się nie tylko ze względu na zniszczony samochód. Pokrywana ono również zwrot kosztów hospitalizacji, leczenia oraz późniejszej rehabilitacji. Dotyczy to zarówno uszczerbku fizycznego, jak i psychicznego. Poza podstawowym zadośćuczynieniem poszkodowanemu przysługuje również:

  1.      Roszczenie związane z zatrudnieniem do pomocy osoby trzeciej.
  2.      Zwrot kosztów związany z utratą dochodów.
  3.      Zwrot kosztów rehabilitacji i dojazdów do placówek medycznych.

Oprócz tego istnieje jeszcze masa innych sytuacji, w których można starać się o dodatkowe odszkodowanie, dlatego warto znać nie tylko swoje obowiązki, ale również prawa. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczalnie nie tylko zaniżają wysokość odszkodowania na naprawę auta, ale też nie uwzględniają dodatkowych okoliczności.

Skorzystaj z pomocy pełnomocnika!

Najlepszym sposobem na uzyskanie korzystnego odszkodowania jest zwrócenie się o pomoc do Centrum Dochodzenia Odszkodowań, które udostępni Ci pełnomocnika. Będzie on reprezentował się we wszystkich czynnościach związanych z uzyskaniem należności, już od momentu kolizji.

 

W zakres kompetencji firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań wchodzi:

  •     pomoc drogowa wraz z transportem do warsztatu;
  •     fachowa i kompleksowa naprawa samochodu;
  •     negocjacje z towarzystwem ubezpieczeniowym;
  •     zapewnienie bezpłatnego samochodu zastępczego;
  •     stały kontakt z klientem i informacje, na jakim etapie znajduje się sprawa;
  •     terminowe załatwianie wszelkich formalności w imieniu klienta.

 Od wycenionej przez ubezpieczalnię kwoty można się odwołać, dlatego nie warto poddawać się, kiedy ubezpieczyciel zaniży wypłacone odszkodowanie.