Zawód rzeczoznawcy majątkowego jest jednym z bardziej pożądanych zawodów na rynku, pomimo że droga do uzyskania uprawnień do jego wykonywania jest długa i wymaga zdania szeregu egzaminów oraz odbycia praktyki. Często jednak w obiegowej opinii można znaleźć sprzeczne informacje czym się zajmuje rzeczoznawca, jak wygląda proces zdobycia odpowiednich certyfikatów oraz w jakich kwestiach udział rzeczoznawcy majątkowego jest niezbędny. Krótkie omówienie tych zagadnień prezentujemy poniżej.

Rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawca majątkowy to osoba zaufania publicznego i nadanie tego tytułu jest związane z koniecznością złożenia stosownego wniosku do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, spełnienia wstępnych warunków zgodności z wymogami, zdania egzaminu państwowego oraz odbycie praktyk zawodowych. Ta długa droga oraz stopień trudności egzaminów, powoduje że spory odsetek adeptów nie zdaje go za pierwszym podejściem, sprawiając, że jest to zawód dość elitarny. W jakich obszarach wycena szkód jest powszechną praktyką i czego dotyczy jej przedmiot?

Rzeczoznawca jako kosztorysant szkód

Najczęściej spotykamy się z rzeczoznawcą, gdy trzeba dokonać wyceny szkód po zalaniu mieszkania lub po wypadku drogowym i wtedy najczęściej pojawia się rzeczoznawca ubezpieczeniowy z firmy, w której przedmiot roszczenia był ubezpieczony. Sporządzanie kosztorysów dla ubezpieczycieli stanowi znaczną część zleceń dla rzeczoznawców majątkowych i są przeprowadzane z tytułu likwidacji szkód budowlanych lub drogowych. Do kolejnej kategorii można zaliczyć wycenę szkód górniczych, dość powszechnie występujących w południowych regionach kraju gdzie jest najwięcej kopalni i dotyczą zarówno uszkodzeń budynków prywatnych, komercyjnych, jak również infrastruktury publicznej. Wspomniana wcześniej wycena szkód budowlanych obejmuje bardzo szerokie spektrum tematyczne, żeby tylko wspomnieć ewentualne szkody powstałe na placu budowy, błędne wykonanie projektu przez inwestora lub powstanie szkody dla budynków sąsiadujących z nowo – powstałym. Ponadto, rzeczoznawca zajmuje się nie tylko wyceną szkód ale jest również powoływany do sporządzania kosztorysów o charakterze informacyjnym, na przykład przy pozyskaniu dotacji lub kosztorysów dla kredytów, zawierających ocenę ryzyka dla podmiotu pożyczającego.

Ocena ryzyka i opis specyfikacji technicznej

Jak tłumaczy specjalista z katowickiego biura DOM-KOSZT - Rzeczoznawca - Kosztorysy - Ekspertyzy - Roman Domański, do szczególnych przypadków prac rzeczoznawcy należy Opracowywanie Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, które jest niezbędne przy jakiejkolwiek publicznej inwestycji budowlanej. Wymóg taki pojawił się pod koniec lat 90 – tych ubiegłego wieku (dopracowany został w Ustawie o Zamówieniach Publicznych z 2004 r.) w celu uregulowania statusu inwestycji firm zagranicznych na terenie Polski i dopasowania polskich norm budowlanych do standardów europejskich. Ogólnie rzecz ujmując opracowanie takie polega na szczegółowym określeniu wymagań z zakresu wykonania prac budowlanych pod względem sposobu ich wykonania, stosowności użytych materiałów, zakresu zleconych prac wraz z oceną końcową wzniesionego obiektu i ewentualnego wpływu na zagospodarowanie przestrzenne terenu. Obszar tematyczny takich opracowań jest dość obszerny i wiąże się ściśle z charakterem danego projektu, przez co wymaga od rzeczoznawcy ściśle określonej wiedzy i dogłębnej znajomości prawa budowlanego.