Jeszcze kilka lat temu przy sprzedaży nieruchomości – np. gruntów – i przy ustalaniu ceny, sprzedający kierowali się podpowiedziami biur architektonicznych, geodetów, czy gminnych urzędników. Dzisiaj jednak wiele osób nie wyobraża sobie zbywania działki budowlanej, pola uprawnego, a nawet sadu, bez wcześniejszych konsultacji z rzeczoznawcą majątkowym. Warto przy tym wiedzieć, że to jego działanie sprzyja szybszemu znalezieniu nabywcy!

Przygotowanie operatu szacunkowego

Operat szacunkowy to ważne narzędzie wykorzystywane w pracy rzeczoznawcy majątkowego, a stanowi swoisty raport z dokonanej wyceny. Tu warto przy tym wiedzieć, że można traktować go, jako opinię autorską, która stanowi jednak ważny dokument urzędowy. Rzeczoznawca majątkowy, nigdy zatem na prośbę klienta nie dokonuje nadinterpretacji wyników i na przykład zawyżenia wartości danej nieruchomości. Operat szacunkowy, jest bardzo klarownym oraz rozbudowanym dokumentem, w którym przedstawiona jej nie tylko określona cena sprzedaży/kupna na dany dzień, ale również, gdzie wskazuje się sposób przygotowania analizy. Mowa o wskazaniu podstawy formalnej wyceny nieruchomości oraz źródła danych o nieruchomości; wskazaniu rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania; a także o określeniu charakterystyki rynku nieruchomości w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny.

Jakie czynniki wpływają na wycenę gruntu?

Na ostateczną wartość gruntu z dokładnie określoną datą szacowania, wpływa wiele czynników zarówno dotyczących „stanu technicznego”, jak i makro i mikro ekonomicznych wskaźników. Nie tylko zatem liczy się powierzchnia, klasa gleby, roślinność na działce, ale także warunki prognostyczne – informacje urzędowe o planowanej budowie drogi ekspresowej, czy realizowane w okolicy inwestycje: przedszkola, hipermarkety, baseny. Odpowiednie trendy nieruchomościowe oraz rzetelne wyceny, uzyskać zatem można dzięki kooperacji z Biurem Usług Technicznych Budownictwa, które prowadzone jest przez Mariolę Ślusarek-Furgalską. To jej zespół dba o interesy klientów, nawet w tak zawiłych sprawach jak wywłaszczenia ziemi pod budowę drogi, sieci energetycznej, czy innego elementu infrastruktury liniowej.

Zalety korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego

Wiedzę rzeczoznawcy majątkowego, mogą przy transakcji sprzedaży-kupna działki wykorzystać obie strony. Wielokrotnie to sprzedawca chce dokładnie znać wartość swojej nieruchomości. W innych przypadkach to kupujący dba o to, aby najzwyczajniej w świecie „nie przepłacić”. Niekiedy, obie strony wspólnie powołują rzeczoznawcę, aby uczciwie określił cenę. Jest to największa zaleta korzystania z usług tychże specjalistów. Klarowna wycena nieruchomości to dzisiaj sposób na szybkie i korzystne zbycie danego domu, mieszkania, lokalu użytkowego, garażu, czy właśnie działki budowlanej lub pola uprawnego.