Zwolnienie z opodatkowania VAT obowiązuje w przypadku niektórych rodzajów działalności lub w przypadku nieprzekroczenia w danym roku określonego limitu wartości sprzedaży towarów lub usług. Rozróżnia się zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe. Na czym polegają różnice między nimi i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Do kogo warto zgłosić się po pomoc w tej sprawie?

Zwolnienie z podatku VAT – szczegóły

Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przychodów ze sprzedaży. To między innymi właściciele działalności zarejestrowanej w Polsce opartej na świadczeniu usług medycznych, edukacyjnych lub finansowych. Kolejnym warunkiem dla zwolnienia z VAT jest limit sprzedaży.

Co ważne przepisy określają takie czynności, które powinny być opodatkowane i należy do nich na przykład sprzedaż towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz handel komputerami i częściami motoryzacyjnymi. Również podmioty świadczące usługi windykacyjne powinny bezwzględnie być VAT-owcami.

Zwolnienie podmiotowe a przedmiotowe – zasadnicze różnice

Istnieją dwa rodzaje zwolnienia z VAT.

Pierwszym jest zwolnienie podmiotowe. Dotyczy ono małych firm, często jednoosobowych działalności gospodarczych, których wartość sprzedaży wynosi poniżej 200 tysięcy złotych.

Uwaga: termin założenia działalności gospodarczej ma znaczenie dla określania zwolnienia podmiotowego. Warto skorzystać z usługi księgowej i dowiedzieć się, co zrobić w przypadku firmy założonej na przykład w połowie roku kalendarzowego. Potrzebne będzie bowiem wyliczenie proporcjonalnej kwoty limitu, do którego można być zwolnionym z VAT.

Drugim rodzajem zwolnienia z VAT jest zwolnienie przedmiotowe, które – jak wskazuje na to nazwa – dotyczy przedmiotu prowadzonej działalności. W artykule 43 Ustawy o VAT znajduje się pełen wykaz czynności.

Dobre biuro księgowe – dla przedsiębiorców, którzy chcą optymalizować koszty

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy akurat w przypadku Twojej działalności będzie obowiązywać zwolnienie z VAT, warto skontaktować się z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym.

Specjalista, na przykład z Biura Rachunkowego Jadwiga Adamus, z siedzibą na warszawskim Ursynowie, określi, czy takie prawo w ogóle Cię dotyczy. Konkretne wnioski wysunie na podstawie rozmowy o profilu Twojej działalności oraz na bazie własnych precyzyjnych wyliczeń. Przedstawi najbardziej dogodną i opłacalną dla Ciebie opcję.

Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy wyjaśnią skomplikowane terminy w prosty sposób, a do tego będą zawsze działać w Twoim interesie.