Jeśli mieszkamy w bloku, wybór rasy psa, na jaką się zdecydujemy, będzie szczególnie istotny. Dowiedz się, jaki pies do mieszkania będzie najlepszy. Jakie rasy swobodnie czują się w małych przestrzeniach? Czy można mieć dużego psa w bloku? Jeśli zastanawiasz się nad adopcją zwierzęcia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Na co zwracać uwagę wybierając psa do mieszkania?

Idealny pies do mieszkania to przede wszystkim taki, który nie będzie męczył się na niedużej przestrzeni. Jednak nawet małe, spokojne rasy będą potrzebowały zapewnienia im odpowiednich warunków. Zanim zdecydujemy się na adopcję lub kupno psa, warto zwracać uwagę na to, czy jesteśmy w stanie zagwarantować mu:

  • odpowiednie miejsce do odpoczynku,
  • odrębne, stałe miejsce do spożywania posiłków,
  • regularne spacery w miarę o stałych porach,
  • dostarczanie psu odpowiedniej ilości jedzenia przeznaczonego dla zwierząt,
  • zapewnienie zabawek oraz czasu na zabawę,
  • poświęcanie uwagi oraz czasu na naukę,
  • socjalizowanie z innymi zwierzakami,
  • zapewnienie psu odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Jaki pies do mieszkania będzie najlepszy?

Zastanawiając się, jaki pies do bloku będzie najlepszy, możemy wybierać pomiędzy kilkoma rasami, które dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach. Nie powinno się trzymać w nich za to dużych ras, szczególnie tych, które powinny mieć dużo ruchu. Mieszkanie może nie zapewnić mu nawet odpowiedniego miejsca do wygodnego spania, czy spożywania posiłku.

Dobre małe rasy psów do mieszkań, które możemy kupić lub zaadoptować ze schroniska dla zwierząt to:

Shih tzu

Pochodząca z Tybetu rasa jest bardzo przyjazna i cechuje się radosnym usposobieniem. Są niezależnie, nie lubią jednak samotności. Jeśli chcemy, aby pozostawały same w domu, należy zacząć tresować je już od wieku szczenięcego. Są inteligentne, a odpowiednio wytresowane mogą być spokojne i zrównoważone. Dobrze przystosowują się do podróży.

Yorkshire Terrier

Tak zwane Yorki to szczególnie popularna rasa psów wśród mieszkańców bloków. Są nieduże, zazwyczaj osiągają wagę około 3 kilogramów, ale za to pełne energii i kochające kontakt z opiekunem. Ze względu na to, zdecydowanie nie nadają się dla osób, których często nie ma w domu. Potrzebują niezależności, ale nie wymagają zbyt dużej aktywności – wystarczy im jeden spacer dziennie. Zazwyczaj będzie dużo szczekać, więc nie najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu o cienkich ścianach.

Maltańczyk

Maltańczyki to również popularne psy do bloków. Są nieco większe niż Yorki , białe i puszyste. Ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ bardzo mało linieją, jednak za to nie zostawiają wszędzie włosów. Ich legowiska powinny być miękkie i puchate, a ponadto blisko właścicieli. Są to psy towarzyskie i lubiące kontakt z człowiekiem. Również na nie, nie powinny decydować się osoby, których często nie ma w domu.

Chihuahua

Ta najmniejsza rasa świata uwielbia przebywać w centrum uwagi i może domagać się tego głośnym szczekaniem i skamleniem. Są skore do zabaw i potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie lubią zimnej pogody i wówczas raczej chętnie zostaną w mieszkaniu. Są raczej ufne w stosunku do nieznajomych ludzi i psów, natomiast nie przepadają za małymi dziećmi. Konieczne jest regularne szczotkowanie jego sierści.