Osoby niepełnosprawne zmagają się z dużym wykluczeniem społecznym i zawodowym. Mimo posiadanych umiejętności i dużej chęci do pracy, spora część tej grupy społecznej nie może liczyć na zatrudnienie w wybranej przez siebie branży. Sytuacja ta wpływa niekorzystnie na stan psychiczny osób niepełnosprawnych i ich poczucie własnej wartości. W trosce o ich dobro fundacja Proximus organizuje różnorodne kursy i zajęcia, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.

Przyczyny niskiej aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych

Osoby bierne zawodowo stanowią liczną grupę wśród niepełnosprawnych obywateli naszego kraju. W dużej mierze odpowiada za to aktualny system świadczeń rentowych. Część osób niepełnosprawnych uważa je za swoje jedyne możliwe źródło dochodu, co powoduje u nich samowykluczenie się z rynku pracy bądź podjęcie zatrudnienia w „szarej strefie”. Państwo oferuje pracodawcom duże ulgi podatkowe za zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Problem w tym, że prezentowane przez nich oferty pracy często są dla przedstawicieli tej grupy społecznej nieatrakcyjne.

Dużą przeszkodą w znalezieniu satysfakcjonującego zajęcia są też niedopasowane do dzisiejszego rynku pracy umiejętności i kwalifikacje zawodowe osób niepełnosprawnych. Fundacja Proximus stara się z tym walczyć, organizując kursy i szkolenia zawodowe, które nie tylko pomagają uczestnikom w znalezieniu ciekawej pracy, ale też pozwalają im otworzyć się na nowe doświadczenia, zdobyć nowe znajomości i na nowo uwierzyć w siebie. Ponadto fundacja czynnie współpracuje z firmami, które chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne na warunkach korzystnych dla każdej ze stron.

Dlaczego warto zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych wiąże się wiele korzyści. Przede wszystkim przedsiębiorcy decydujący się na taki krok, otrzymują od skarbu państwa dofinansowanie, którego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności kandydata do pracy. Warto zaznaczyć, że zatrudnienie może podjąć każda osoba z niepełnosprawnościami, która otrzyma stosowną zgodę od lekarza medycyny pracy.

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne są lepiej postrzegane przez kontrahentów i klientów, co wpływa pozytywnie na ich wizerunek. Trudno też nie zauważyć poprawy stosunków z lokalnym samorządem. Swoją postawą przedsiębiorca udowadnia, że dba o mieszkańców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji zawodowej i zdrowotnej jednocześnie.

Osoby niepełnosprawne są oddanymi i dobrymi pracownikami. Ich kwalifikacje zawodowe i umiejętności nie muszą być niższe od tych reprezentowanych przez zdrowych przedstawicieli społeczeństwa. Jedyną różnicą jest wydajność pracy oraz konieczność dostosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. To jednak rekompensuje dofinansowanie z budżetu państwa.