Branża transportowa postrzegana jest jako jedna z najtrudniejszych na świecie nie tylko ze względu na ogromny wysiłek pracujących w firmach kierowców. Równie wielka odpowiedzialność spoczywa także na logistykach oraz samych właścicielach, którzy muszą podołać wielu wyzwaniom związanym przede wszystkim z kwestiami logistycznymi oraz formalnymi. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi specjalistów, którzy pomagają poradzić sobie z najtrudniejszymi zagadnieniami. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest odprawa w procedurze uproszczonej?


Bardzo skrótowo rzecz ujmując, rozwiązanie to oznacza dla klientów uproszenie wszystkich formalności celnych, wyraźne skrócenie czasu obsługi, a także – co może wydać się oczywiste – odczuwalne oszczędności finansowe. Co do zasady przy zastosowaniu procedury uproszczonej nie ma konieczności przedstawiania towaru bezpośrednio w urzędzie celnym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, iż ładunek może być przechowywany w miejscu wyznaczonym i zatwierdzonym przez nadrzędny organ celny. Na wyjątkową uwagę zasługuje także sposób komunikowania się z samym urzędem, który w tym przypadku odbywa się poprzez informatyczne systemy służby celnej.

Warto oczywiście wspomnieć, iż w przeciwieństwie do odprawy przeprowadzanej w sposób konwencjonalny, gdzie większość obowiązków spoczywa bezpośrednio na celniku, w procedurze uproszczonej zadanie te realizuje agent celny. Dla właścicieli firm transportowych przydatna wyda się także informacja, że uproszczona odprawa celna pozwala też na stosowanie systemu odroczonego podatku VAT. Tym samym stwarza możliwość rozliczenia VAT-u z tytułu importu towarów w deklaracjach podatkowych bez konieczności fizycznego wpłacania podatku na rachunek organów celnych w momencie odprawy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak skorzystać z oferty?


Skorzystanie z odprawy w procedurze uproszczonej jest znacznie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wymaga jedynie podpisania upoważnienia o charakterze pośrednim, dzięki któremu operator logistyczny staje się reprezentantem klienta przed organami celnymi. W tym miejscu trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że dla usługodawcy upoważnienie to oznacza solidarną odpowiedzialność z klientem i jest wymogiem formalnym do stosowania procedury uproszczonej z odroczonym VAT-em. Poza pełnomocnictwem pośrednim przedsiębiorca zobowiązuje się do złożenia pisemnego zawiadomienia o zamiarze rozpoczęcia i zakończenia rozliczania podatku z tytułu importu. Dokumenty te należy złożyć do Naczelnika Urzędu Celnego – oczywiście właściwego dla miejsca, gdzie zgłaszane będą towary.

Aby zagwarantować sobie najwyższy możliwy poziom obsługi, podczas poszukiwania najlepszej oferty, warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez doświadczonych specjalistów z Agencji Celnej Hause. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani profesjonalną formą pomocy w odciążeniu funkcjonowania działalności mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki współpracy, ale przede wszystkim indywidualnego podejście do każdego zlecenia. Oferta została opracowana z myślą zarówno o małych, jak i dużych przedsiębiorstwach.