Eksperci branży energetycznej oraz przedstawiciele rządów europejskich Państw, edukują i zachęcają sowich obywateli do podejmowania indywidualnych kroków w celu obniżenia zużycia energii. Wszystko to wiąże się z bezpośrednio z trwającym obecnie kryzysem energetycznym i coraz trudniejszym dostępem do paliw kopalnych takich jak gaz czy węgiel. Co zatem robić aby ograniczyć ilość zużywanej energii  zarówno elektrycznej jak i cieplnej w domach czy mieszkaniach? Czy istnieją rozwiązania, mogące pomóc chronić nasze portfele przed rosnącymi cenami energii i paliw?  

Walka z kryzysem energetycznym a inwestycje w poprawę efektywności energetycznej

Stare przysłowie „ lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się także w przypadku przeciwdziałania skutkom trwającego kryzysu energetycznego. Jednak co zrobić jeśli z różnych względów nie mogliśmy lub nie chcieliśmy podjąć działań przygotowujących nas na kryzys?

Odpowiedź jest prosta. Rozpocząć działania jak najszybciej. Jeśli, więc mamy możliwości finansowe, zawsze dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowoczesne technologie mogące poprawić efektywność energetyczną naszego budynku lub mieszkania. Należy też nie zapominać o rozwiązaniach, które pomogą nam, przynajmniej częściowo uzyskać niezależność energetyczną, mowa tu przede wszystkim o OZE czyli Odnawialnych Źródłach Energii.

Takie rozwiązania uzasadnione są szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w trakcie budowy domu czy remontu mieszkania i stoimy przed decyzją: kupna tańszych, ale mniej sprawnych pod względem energetycznym technologii lub tych droższych, ale bardziej efektywnych energetycznie, jak np.:

 • powietrznych lub gruntowych pomp ciepła – zasilają one budynki zazwyczaj w 80% z natury i w 20% z użyciem energii elektrycznej,

 • wentylacji mechanicznej z rekuperacją–pozwalającą na ograniczenie strat ciepła związanych z doprowadzeniem świeżego powietrza do budynku,

 • klimatyzacji inwerterowej –  pozwalającej nie tylko na chłodzenia ale także na ogrzewanie pomieszczeń,

 • termomodernizacji elewacji np. wełną mineralną lub styropianem – dobrze zaizolowane ściany to sposób na znaczne ograniczenie strat ciepła,

 • ogniw fotowoltaicznych – to inwestycja, która przy obecnie rosnących cenach energii ma szansę na szybki zwrot,

 • okien energooszczędnych – dzięki lepszym parametrom izolacyjnym ograniczają straty ciepła,

 • urządzeń AGD w wysokiej klasie energooszczędności – pobierają mniej prądu niż standardowe sprzęty.

Lista nowoczesnych technologii, które pozwalają znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne mieszkań i budynków jest jednak znacznie dłuższa. Na większość można pozyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze (głównie dla domów jednorodzinnych) oraz programu Ciepłe Mieszkanie (nie dotyczy dopłat do termomodernizacji i jest prowadzony w wybranych gminach).

Warto też, śledzić europejski Projekt HACKS, który ma za zadanie wspierać konsumentów w wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych i chłodzących (HAC) na nowe, energooszczędne. Na stronie projektu można znaleźć szereg rad, wskazówek oraz narzędzi ułatwiających wybór najbardziej efektywnych energetycznie rozwiązań.

Poprawa efektywności energetycznej przy niewielkich kosztach

1. Uszczelnij przegrody zewnętrzne i instalacje

Nie tylko inwestycje pochłaniające od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwalają na zabezpieczenie się przed skutkami kryzysu energetycznego. Warto również stawiać na tanie, często proste ale efektywne rozwiązania, które wbrew pozorom mogą przynieść znaczne obniżenie zużycia energii, a tym samym zapobiec podnoszeniu kosztów ogrzewania czy energii elektrycznej. Doskonałym przykładem jest uszczelnienie okien specjalnymi taśmami izolacyjnymi, piankami oraz gumowymi uszczelkami. O pomoc można zwrócić się do specjalistów zajmujących się instalacją systemów okiennych metodą tzw. ciepłego montażu. Wymiana uszczelnienia ważna jest także, jeśli chodzi o drzwi wejściowe oraz przewody ciepłej wody użytkowej. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

2. Zadbaj o konserwację instalacji

Kolejnym ważnym działaniem jest przeprowadzenie konserwacji urządzeń grzewczych, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, a także podgrzewaczy wody. Brak regularnej konserwacji czy czyszczenia takich urządzeń może obniżyć z nich sprawność energetyczną już po kilku miesiącach eksploatacji. Nawet sprzęt o wysokiej klasie energetycznej może zatem generować miesięcznie koszty wyższe, niż wskazują na to etykiety energetyczne lub karty produktów producenta. Dbanie o instalacje oraz obsługujące je urządzenia to sprawdzony sposób na uniknięcie takich problemów.

3. Zainwestuj w tani, ale skuteczny osprzęt

Jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej budynku lub mieszkania przy niewielkich nakładach finansowych, nie można zapomnieć też o nowoczesnych technologiach. Nawet w starszych instalacjach grzewczych oraz w mniej zaawansowanych technicznie intslacjach elektrycznych można wdrożyć różnego rodzaju sterowniki, rejestratory oraz programatory. Przykładem są termostaty pomagające utrzymać stałą temperaturę wnętrz czy też czujniki zmierzchu i ruchu dla oświetlenia wewnętrznego, a także zewnętrznego. Ich wdrożenie przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej. Warto też pamiętać o wymianie żarówek na żarówki LED, które są energooszczędne charakteryzując się zdecydowanie mniejszą mocą od żarówek tradycyjnych.

Więcej porad w zakresie efektywnego ogrzewania, chłodzenia oraz zasilania w prąd domu i mieszkania znaleźć można zaś na portalu TOPTEN, który prowadzi Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Strona od lat prezentuje najbardziej energooszczędne produkty dostępne na rynku.

Skuteczne zarządzanie energią, czyli zmiana codziennych nawyków

Prócz kosztownych inwestycji oraz licznych modernizacji w budynku/mieszkaniu przy mniejszym budżecie warto również zadbać o skuteczne zarządzanie energią. Mowa oczywiście o zmianie codziennych nawyków. Poniżej kilka porad, które mogą znacząco przyczynić się do obniżenia zużycia energii elektrycznej czy ciepła, ograniczając koszty związane z ich wykorzystaniem.  :

 1. Włączaj zmywarkę w pełni zapełnioną,

 2. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie gotowości – zamiast wprowadzania ich w tryb uśpienia, przy dłuższej nieobecności odłączaj wtyczki;

 3. Nie pozostawiaj laptopa stale podłączonego do ładowania.

 4. Zrezygnuj czasowo z systemów komfortu – bramy automatyczne i rolety elektryczne zazwyczaj można obsługiwać ręcznie. W czasie kryzysu energetycznego warto zatem zrezygnować z ich zasilania energią elektryczną. Zastanów się również, czy potrzebujesz videodomofon oraz stale uruchomionego monitoringu.

 5. Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz.

 6. Kontroluj czas korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci.

 7. Wykorzystuj światło słoneczne – postaw na dogrzewanie wnętrz słońcem, poprzez zrezygnowanie z ciężkich zasłon i długich firan.

 8. Ubieraj się cieplej i zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach, a tym samym ilość wykorzystywanego ciepła.

 9. Nie zasłaniaj grzejników meblami i dekoracjami.

 10. Zamontuj za grzejnikiem ekrany odbijające ciepło.

1