Zarządcy nieruchomości składających się z wielu bloków mieszkalnych nierzadko proponują także możliwość wynajmu poszczególnych lokali użytkowych. Takie oferty są bardzo korzystne ze względu na niskie stawki za metr kwadratowy. Dużym atutem jest też możliwość dopasowania lokalu pod względem jego powierzchni. Dostępne są zarówno te o małym metrażu, jak i znacznie większe. Jakie jeszcze zalety ma wynajem lokalu bezpośrednio od spółdzielni?

W jakim stanie są lokale oferowane przez spółdzielnie?

Zarządcy nieruchomości wielolokalowych muszą nieustannie dbać o podlegające im budynki. Serwisowanie instalacji i sieci, regularna kontrola całej konstrukcji i wiele innych prac w tym zakresie sprawia, że lokale użytkowe na wynajem proponowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, są przeważnie w bardzo dobrym stanie technicznym. Oznacza to brak konieczności przeprowadzania modernizacji czy remontów we własnym zakresie, a zatem również oszczędność czasu i środków finansowych.

Atutem wynajęcia lokali użytkowych bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowej jest też atrakcyjna ich lokalizacja. Są one przeważnie częścią bloków mieszkalnych lub znajdują się w ich niedalekiej okolicy. Z tego względu rozpoczęcie działalności w takim miejscu wiąże się z możliwością dotarcia do sporej grupy potencjalnych klientów. Lokale na wynajem posiada w swoich zasobach Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Budowlani w Gdańsku, proponująca je w atrakcyjnych stawkach za metr kwadratowy. Cena wynajmu to bowiem kolejna z zalet najmu takich nieruchomości. Czy jednak zawsze jest ona niska?

Czy wynajem lokalu od spółdzielni to duże koszty?

W zasobach wielu spółdzielni mieszkaniowych są lokale użytkowe, które przeznaczone zostają do wynajęcia. W większości przypadków ustalany jest przelicznik w postaci stawki za metr kwadratowy. Są one przeważnie bardzo atrakcyjne, a dodatkowo możliwe do negocjacji. Sprawia to, że wynajem lokalu użytkowego od spółdzielni mieszkaniowej staje się atrakcyjną opcją dla firm chcących przy niewielkich kosztach zyskać siedzibę w dobrej lokalizacji.

Należy przy tym pamiętać, że oprócz stawki za sam wynajem, konieczne jest opłacenie centralnego ogrzewania, prądu, wody czy wywozu nieczystości, a także innych, standardowych dla lokali użytkowych kosztów eksploatacyjnych. Nadal jednak również pod względem finansowym taka oferta pozostaje atrakcyjna dla przedsiębiorców. Jeśli więc firma poszukuje miejsca do rozwoju działalności, dobrze jest sprawdzić zasoby spółdzielni mieszkaniowych pod kątem wynajmowanych przez nie lokali użytkowych.