Wiele osób, które inwestują na rynku nieruchomości, nie ma czasu zajmować się poszczególnymi budynkami bądź lokalami, które stanowią ich własność. Niemniej jednak pragną one zadbać o odpowiedni komfort mieszkańców bądź użytkowników tychże nieruchomości. W tym celu inwestorzy nawiązują współpracę z firmą, która pomaga im w zarządzaniu wybranymi własnościami. Co należy do obowiązków profesjonalnego zarządcy?

Podstawowe zadania zarządcy budynku

Zadaniem firm specjalizujących się w zarządzaniu nieruchomościami jest utrzymanie powierzonego budynku lub lokalu w dobrym stanie technicznym. Specjaliści dbają, by w danym obiekcie panowała odpowiednia czystość, a wszystkie instalacje i urządzenia działały sprawnie. Obowiązkiem zarządcy jest również pielęgnacja terenów, które do budynku przynależą. Specjaliści dysponują zazwyczaj odpowiednio przeszkoloną kadrą pracowniczą, która zajmuje się sprzątaniem czy konserwacją instalacji. Za zgodą właściciela budynku mogą też nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną, która zajmie się wykonaniem określonych zleceń.

Zarządzanie nieruchomościami nie dotyczy jednak tylko budynków mieszkalnych i wspólnot mieszkaniowych. W ten sam sposób obsługuje się powierzchnie biurowe, magazynowe, przemysłowe lub handlowe. Jak informuje specjalista z firmy Domil- powierzenie danej nieruchomości w ręce zarządcy daje jej właścicielowi pewność, że osoby, które użytkują konkretny obiekt, są zadowolone z panujących w nim warunków technicznych, należytej czystości i zawsze mają się do kogo zwrócić w przypadku jakichkolwiek komplikacji związanych funkcjonowaniem budynku/lokalu.

Planowanie i wycena remontów

W porozumieniu z właścicielem budynku zarządca może również zlecić i nadzorować wykonanie remontu obiektu. Do jego obowiązków należy wówczas znalezienie ekipy budowlanej oraz określenie budżetu inwestycji. Specjalista może pomóc również w optymalizacji kosztów, które wiążą się z utrzymaniem danej nieruchomości – znalezieniu tańszej firmy sprzątającej, wyborze korzystniejszej taryfy energetycznej czy obniżeniu kosztów wywozu odpadów i nieczystości.

Wynajem obiektów

W imieniu właściciela nieruchomości zarządca może także zająć się poszukiwaniem osób zainteresowanych wynajmem danej powierzchni . Pomoc profesjonalisty sprowadza się wówczas do oprowadzania zainteresowanych po obiekcie i udzielania szczegółowych informacji na temat jego przeznaczenia i stanu technicznego. Zarządca omawia także warunki umowy najmu oraz jest obecny przy jej podpisaniu. Może pomóc także przy rozliczaniu się właściciela z najemcą poprzez dostarczanie i odbieranie potrzebnych dokumentów.