Czy wiesz, że z roku na rok wzrasta ilość osób, które inwestują swój kapitał w dzieła sztuki? Okazuje się bowiem, że po kilku lub kilkunastu latach ich wartość może zdecydowanie wzrosnąć. Niemniej jednak, istotne jest odpowiednie dbanie o przedmioty kultury – przede wszystkim ważna jest systematyczna konserwacja dzieł. Przeczytaj, jakie są jej zalety i komu najlepiej powierzyć realizację tego zadania.

Istota konserwacji dzieł sztuki

Każdy przedmiot, który ma wyglądać estetycznie i pełnić swoją funkcję przez długie lata, powinien być odpowiednio pielęgnowany. Zasada ta dotyczy również dzieł sztuki. Co prawda, mogłoby się wydawać, że skoro w domu jest czysto i nikt nie dotyka rzeźb czy obrazów, to powinny zachować one swój pierwotny wygląd. Niestety, nawet w posprzątanych pomieszczeniach, które nie są często odwiedzane, mogą pojawiać się pyłki i kurz. Konserwacja dzieł nie tylko zabezpieczy przed tym procesem, ale także odświeży wygląd dzieła i przedłuży jego żywotność. Dzięki temu dorobek kulturalny pozostanie w idealnym stanie, a w przypadku sprzedaży dzieła – jego wartość będzie wysoka.

Samodzielna próba zabezpieczenia dzieł – czy to dobry pomysł?

Obecnie, kiedy w Internecie można znaleźć różnorodne poradniki na temat konserwacji dzieł sztuki, wiele osób zastanawia się czy nie podjąć się tego zadania samodzielnie. Niemniej jednak, zanim zostaną rozpoczęte działania w tym kierunku, warto wziąć pod uwagę ogromne ryzyko, jakie jest związane z tym przedsięwzięciem. Przede wszystkim bardzo łatwo jest uszkodzić dzieło – w niektórych przypadkach odtworzenie go może być już niemożliwe. Kluczowe jest więc w tym przypadku doświadczenie w branży, a także obszerna wiedza z tej dziedziny nauki. Warto dodać, że zdecydowanie bardziej rozsądną opcją jest powierzenie konserwacji specjaliście.

Komu powierzyć konserwację dzieła?

Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestycjami w dzieła sztuki, na rynku pojawia się wiele ofert konserwatorów. Zanim jednak zostanie nawiązana współpraca, warto wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

  • wykształcenie,
  • zrealizowane prace i ewentualne rekomendacje,
  • osiągnięcia naukowe lub doświadczenie w branży.

Warto zaznaczyć, że profesjonalnym i polecanym konserwatorem dzieł sztuki jest Elżbieta Bogdanowicz.  Kluczowe jest bowiem ukończenie studiów z zakresu malarstwa, a także liczne renowacje malarstwa ściennego i sztalugowego. Dodatkowo, za nawiązaniem współpracy przemawia dorobek naukowy – taki jak np. publikacje artykułów czy wykłady na tematy związane z konserwacją obrazów.