Blog Panoramy Firm

3 typy transportu, które warto znać!

2019-04-18

Istnieje wiele rodzajów transportu, z których warto skorzystać. Transport publiczny ze względu na rosnące potrzeby przedsiębiorców stale się rozwija. Wybór odpowiedniego typu przewozu zależy od rodzaju towaru oraz wyznaczonej trasy. Dlatego też obok transportu lądowego, warto znać inne rodzaje usług transportowych. Poznaj 3 rodzaje transportu, z których warto korzystać!

Transport kolejowy

Transport kolejowy należy do jednego z rodzajów transportu lądowego. Polega na transporcie:

 • Towarów dużej ilości,
 • Dużymi odległościami,
 • Drewna i artykułów przemysłu drewnianego,
 • Produktów rolnych,
 • Wyrobów przemysłu wydobywczego.

Do przewozu tego rodzaju używa się:

 1. Lokomotyw.

Odrębna jednostka służy do ciągnięcia składów pociągowych albo do stosowania manewrów na stacjach.      

       2. Trakcyjnych zespołów. 

Pociąg składający się z minimum dwóch wagonów. Są one ze sobą połączone na stałe i przeznaczone do przewozu osób. W tym celu wykorzystuje się trakcję spalinową lub elektryczną. Dzięki zespołowi trakcyjnemu liczbę wagonów oraz ładowność można dostosować do przewożonego towaru. W standardowych wagonach maksymalne obciążenie wynosi 60 ton. W większych wagonach graniczna wielkość ładunku może wynosić nawet 500 ton.

Transport morski

Transport morski zwany również spedycją morską polega na przewozie ładunków z większą liczbą towaru statkami. Taka opcja polecana jest w przypadku przewozu dużych ładunków bez czasowych ograniczeń. Transport morski może być krajowy lub międzynarodowy.

Klasyfikacja transportu morskiego:

 • Transport kontenerowy (FLC): polega na przewozie przesyłek w zabezpieczających kontenerach,
 • Transport drobnicowy (LCL): drogą morską i na okresowych liniach rejsowych przewozi się przesyłki w mniejszych ładunkach. Układa się je np. na paletach lub przechowuje w kartonach (drobnicy),
 • Transport konwencjonalny: dotyczy wielkiej ilości lub rozmiaru towarów. Wówczas używa się w tym celu specjalnych statków, takich jak masowce albo tankowce.
 • Transport morsko-lotniczy.

Transport lotniczy

Do transportu lotniczego i przemieszczaniu osób lub ładunków używa się specjalnych samolotów. Z uwagi na szybkość lotu i dostarczenia jest środkiem transportu zyskującym coraz większą popularność. W transporcie lotniczym wykorzystuje się samoloty:

 1. Małe: mieszczą do 30 pasażerów lub 2 ton ładunku. Używane przy lokalnych połączeniach,
 2. Wąskokadłubowe: mieszczą do 200 pasażerów lub 20 ton ładunku. Stosowane na międzynarodowych trasach.
 3. Szerokokadłubowe: dostosowane do większej liczby pasażerów i ładunków. Wykorzystuje się je podczas długich międzykontynentalnych tras.

Na jaki transport publiczny się zdecydować?

Firmy transportowe w Polsce oferują różne rodzaje transportu, zależne od wielkości towaru i ładunku oraz indywidualnych potrzeb klientów. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą lokalnych firm transportowych i spedycyjnych i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że towar dotrze w wyznaczonym czasie na miejsce w nienaruszonym stanie.

Transport kolejowy, morski i lotniczy to najczęściej wybierane obok transportu samochodowego czy ciężarowego metody przewozu towaru. Jeśli zatem zajmujesz się produkcją lub handlem, zastanów się nad ich wyborem.