Częste użytkowanie auta sprawia, że potrzebne jest jego regularne czyszczenie. Wówczas nieodzowne są wizyty w myjni oraz stosowanie we własnym zakresie akcesoriów do mycia samochodu. Na procesy czyszczące składa się sprzęt, narzędzia i wyposażenie, które warto znać, by je odpowiednio stosować. Sprawdź, jak dobrać właściwą technikę i artykuły, które pozwolą na dokładne oczyszczenie powierzchni bez uszkodzenia lakieru.

Jakie akcesoria wybrać do mycia samochodu?

Na rynku występują różnego rodzaju akcesoria i kosmetyki samochodowe, które pozwalają na skuteczne mycie i czyszczenie auta. Podstawę prac stanowi właściwie dobrany szampon. Przy wyborze trzeba się kierować jego PH. Najlepszym preparatem będzie ten o neutralnej skali kwasowości, odpowiedniej do wosku. W ten sposób będzie zapewniał ochronę lakieru. Cena i skuteczność to kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę. 

Do innych podstawowych akcesoriów należą gąbka i rękawica do auta. Przeznaczona do mycia samochodu gąbka powinna być wykonana z odpowiednio miękkiej mikrofibry. Materiał ten znacznie ułatwia ścieranie zanieczyszczeń. Przy tym jest w pełni bezpieczna dla powłok lakierowanych. Występujące w formie rękawic gąbki umożliwiają czyszczenie trudno dostępnych obszarów. Zestaw do mycia auta uzupełnią ręczniki i ściereczki z mikrofibry służące do osuszania, a także ścierania past i wosków. Przydadzą się poza tym specjalne wiadra.

Dodatkowo przydatne będą glinki i środki do likwidacji smoły i brudu. Aby dokładnie umyć pojazd, należy się wybrać do myjni samochodowej lub zająć się tym osobiście. Do czyszczenia nadwozia i podwozia przyda się natomiast myjka ciśnieniowa. Pozwala na szybsze i efektywniejsze czyszczenie niż ręczne gąbką. Na rynku dostępne są urządzenia zasilane na gniazdka, akumulatory, napędowe oleje lub benzyny. Najlepsze modele zawierają pojemniki na środki czyszczące, podgrzewacze wody oraz wymienne końcówki np. w postaci szczotek. 

Szczotki do mycia samochodu mogą zawierać naturalne lub syntetyczne włosie. Są odpowiednio cienkie do usuwania każdego brudu lub zaokrąglone i ostro zakończone, przeznaczone do czyszczenia całych powierzchni. Istnieją także modele z wejściem na tzw. wąż, dozownikiem lub teleskopowym uchwytem, skierowane do właścicieli większych pojazdów.

Artykuły samochodowe do odkurzania

Przydatnymi akcesoriami do samochodu są artykuły przeznaczone do odkurzania. Alternatywą dla wizyty na stacji benzynowej jest użycie specjalnego odkurzacza. Tego rodzaju przyrząd jest najczęściej zasilany akumulatorem, bądź za pomocą gniazda zapalniczki. Jego główną zaletą jest rozmiar ułatwiający dojście do najtrudniejszych miejsc. 

Dodatkowe głowice składające się z oddzielnych szczotek do kurzu lub cieczy pozwalają na odkurzanie mokrych powierzchni. Duża moc z kolei umożliwi usunięcie największych zabrudzeń. Przy wyborze urządzenia do sprzątania pojazdu warto kierować się dodatkami np. dołączonym zbiornikiem i przeciwpylnym filtrem. Jeśli zdecydujemy się na odkurzacz zasilany poprzez gniazdko zapalniczki, sprawdźmy koniecznie, czy model jest wyposażony w odpowiednio długi kabel.

Akcesoria do mycia kół

Skuteczne mycie auta wymaga czyszczenia kół. Potrzebne będą do tego preparaty w atomizerach. Oprócz mycia ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Prace czyszczące powinny być uzupełnione woskowaniem. Zabezpieczy się w ten sposób warstwy lakieru przed czynnikami zewnętrznymi. W specjalistycznych sklepach można znaleźć różniące się twardością woski. Miękkie woski są łatwe w aplikacji i pozwalają na całkowite wydobycie głębi koloru lakieru. Zaleca się stosowanie ich w letnim sezonie. Z kolei twarde woski są odporniejsze. Do ich rozprowadzania używa się tzw. padów. Z reguły stosuje się je w okresie zimowym. 

Uzupełnieniem akcesoriów do auta są ręczne pianownice do ciśnieniowych myjek, opryskiwacze oraz szczotki do felg. Warto jednak skorzystać z fachowej pomocy specjalisty, który doradzi, jakie artykuły będą najodpowiedniejsze do naszego modelu auta.