Amortyzatory to jeden z tych elementów, obok opon i hamulców, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy samochodem i podobnie jak one podlega okresowemu zużyciu. Oczywiście wpływ na stopień oraz szybkość tego procesu ma wiele czynników, niemniej jednak w trakcie codziennej eksploatacji auta nie należy zapominać o tym elemencie i gdy tylko pojawią się niepokojące objawy, wskazujące na nieprawidłową pracę amortyzatora, należy wymienić zużytą lub uszkodzoną część.

Rola amortyzatorów w aucie

Wbrew pozorom rola amortyzatorów w aucie nie ogranicza się jedynie do tłumienia drgań wynikających z nierówności na naszych drogach lub z funkcjonowania elementów sprężystych zawieszenia, np. sprężyn. Oprócz podnoszenia komfortu jazdy, czyli minimalizację wibracji przenoszonych na kabinę, ich celem jest również poprawa bezpieczeństwa na drodze. Wynika to z faktu, że właściwa praca amortyzatorów pozwala na utrzymywanie prawidłowej przyczepności kół z podłożem, a co za tym idzie mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy i zachowanie właściwej trakcji pojazdu podczas jazdy na wprost i na zakrętach.  Zużycie amortyzatorów może objawiać się poprzez:

  • zmniejszenie komfortu jazdy i pojawienie się odczuwalnych drgań oraz wibracji odczuwalnych w kabinie i na układzie kierowniczym,

  • ściąganie auta w jedną stronę oraz brak stabilności na drodze – zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów,

  • wydłużona droga hamowania,

  • nierównomierne i przyspieszone zużycie opon,

  • stuki w zawieszeniu podczas pokonywania nierówności.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów lub podejrzeń, że elementy te są mocno zużyte i przestają prawidłowo funkcjonować, warto zdecydować się na zakup amortyzatorów oraz wymianę uszkodzonych części.

Odpowiedni amortyzator to podstawa

Dobór odpowiednich amortyzatorów nie zawsze jest prosty i oczywisty. Nie należy zapominać, że współczesny rynek oraz firmy prowadzące sprzedaż części samochodowych, takie jak Mk-Cars, oferują szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań. Oczywiście jeśli mamy seryjny samochód, ze ustandaryzowanym zawieszeniem nasz wybór jest nieco prostszy, gdyż najczęściej nabywamy oryginalny element, dedykowany do naszego pojazdu lub dostępny na rynku zamiennik. Warto przy tym pamiętać, że we współczesnych autach montowane są najczęściej dwa rodzaje amortyzatorów:

  • olejowe – gdzie główny cylinder wypełniony jest gęstym olejem hydraulicznym. Dodatkowo wewnątrz cylindra porusza się tłok. W amortyzatorze umieszczone są także specjalne zaworki, przepuszczające pomiędzy komorami ciecz odpowiedzialną za niwelowanie drgań. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w pojazdach standardowych, przeznaczonych do jazdy w niezbyt trudnych warunkach terenowych,

  • оlејоwо-gаzоwе – które działają na podobnej zasadzie co amortyzatory olejowe, niemniej jednak zamiast samej cieczy wewnątrz amortyzatora znajduje się mieszanka gazu z płynem. Dzięki obecności gazu, w amortyzatorach tych nie występuje zjawisko kawitacji (spalania cieczy). Rozwiązania tego typu są skuteczniejsze w przypadku bardziej wymagających warunków jazdy, np. w autach dostawczych.

Amortyzatory są jedną z najbardziej eksploatowanych części podwozia, co sprawia, że istnieje potrzeba ich systematycznej wymiany. Wynika to z faktu, że zazwyczaj po przejechaniu 80-100 tysięcy kilometrów tracą one zupełnie swoje właściwości, a co za tym idzie nie nadają się do dalszej eksploatacji. Dodatkowo warto pamiętać, że amortyzatory zawsze należy wymieniać parami na jednej osi tak jak opony

Hurtownia autoczęści Mk-Cars oferuje części samochodowe wielu znanych marek, dzięki współpracy z najlepszymi dostawcami. Firma swoją ofertę kieruje zarówno do Klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców kupujących części do warsztatów, firm przewozowych czy szkół jazdy. Oprócz amortyzatorów Mk-Cars sprzedaje tarcze i klocki hamulcowe, filtry, oleje, elementy oświetlenia oraz zestawy elementów zawieszenia. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.