Bagażniki dachowe. Kiedy mogą się przydać?

Materiał partnera
2019-07-17
bagażnik

Zbliża się rodzinny wyjazd nad morze? A może wypad w góry z przyjaciółmi? Martwisz się jednak, że potrzebny sprzęt nie zmieści się do twojego samochodu? Wówczas z pomocą przychodzą bagażniki dachowe oraz różnego rodzaju uchwyty do przewożenia rowerów, nart czy desek snowboardowych. Unikniesz w ten sposób przeładowania samochodu i wypełnienia jego wnętrza po brzegi bagażami i torbami. Jaki bagażnik zewnętrzny wybrać? Jak go zamontować? W jakich sytuacjach staje się użyteczny?

Rodzaje bagażników i ich montaż

Montaż dodatkowych akcesoriów do samochodu, jakimi są wszelkiego rodzaju bagażniki dachowe czy boxy, należy rozpocząć od bagażnika bazowego, czyli dwóch belek, na których później umieszcza się pozostałe elementy. Jak mówią specjaliści z firmy Bax, zajmującej się sprzedażą bagażników samochodowych, decydując się na jego kupno konieczna jest wiedza dotycząca posiadania fabrycznych otworów umożliwiających montaż, znajdujących się w większości nowych modeli aut lub dachowych relingów, w które wyposażone są zazwyczaj rodzinne samochody typu kombi czy SUV. Belki bazowe zazwyczaj wykonuje się z aluminium lub ze stali. Zapewnia to solidne wykonanie i wytrzymałość na duże obciążenie. To podstawa do późniejszych czynności związanych z wyborem odpowiedniego zewnętrznego bagażnika, zgodnie z jego przeznaczeniem. Najpopularniejsze są tak zwane boksy, służące do przewożenia walizek, toreb czy innych przedmiotów, zajmujących sporo miejsca w środku samochodu. Uchwyty do rowerów, które chcemy zabrać na wakacyjny wyjazd, mogą być montowane na dachu lub do tylnej klapy. Dostępne są też takie w postaci dodatkowej platformy mocowanej do haka. To najbezpieczniejsze i wygodne rozwiązanie, które sprawia, że dostęp do samochodowego bagażnika nie zostaje ograniczony. Do sprzętu narciarskiego przeznaczone są inne uchwyty.

 Zasady użytkowania bagażników

Montując na dachu samochodu bagażnik należy stosować się przede wszystkim do zaleceń producenta, w odniesieniu do obciążenia i pod żadnym pozorem nie przekraczać jego dozwolonej wagi. Wysokość auta z dachowym bagażnikiem znacznie wzrasta, dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności przy wyjeżdżaniu na podziemne parkingi czy inne tunele na drodze. Jak wynika z opinii specjalistów z firmy Bax, bezpieczną podróż zapewni także utrzymywanie prędkości w granicach 100km/h. Samochód inaczej będzie się zachowywał także podczas wchodzenia w zakręty. Bagażniki zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie, w przypadku dalekiego wyjazdu, zwłaszcza jeśli jadą z nami dzieci. Unikniemy wówczas zbędnego zagracania wnętrza auta, co zwiększy komfort jazdy, bez konieczności rezygnowania z niektórych przedmiotów, które chcemy wykorzystać podczas urlopu. Mogą one służyć także do transportowania budowlanych narzędzi, nie narażając na uszkodzenia czy zarysowania innych części samochodu.