Bezpieczeństwo jazdy to nie tylko koncentracja w prowadzeniu pojazdu, czy też precyzyjne przestrzeganie wszystkich przepisów drogowych, w tym tych dotyczących ograniczeń prędkości na danych trasach. Dzisiaj bardzo ważne jest także to, aby samochód posiadał sprawne podzespoły. Wśród nich szczególną uwagę należy zwrócić na ogumienie oraz układ hamulcowy, o czym niestety polscy kierowcy wielokrotnie zapominają.

Układ hamulcowy – klocki i tarcze hamulcowe

Niestety dużym błędem polskich kierowców, jest rzadkie sprawdzanie stanu technicznego klocków i tarcz hamulcowych, które muszą do siebie idealnie pasować. Przy eksploatowaniu tych elementów, ważne jest sprawdzenie ich stopnia zużycia. Klocki nie mogą być pokryte szklistą oraz spaloną powierzchnią, a także rowkami. Ich warstwa ścierna nie może zaś być cieńsza, niż 2-3 milimetry. To ona bowiem znacznie wpływa na efektywność procesu hamowania, a co za tym idzie na bezpieczeństwo jazdy. Przy zakupie i wymianie klocków hamulcowych, zwracać należy zatem uwagę na jakość tzw. scorchingu oraz materiału ciernego. Określić ją można poprzez analizę własności użytkowych podanych przez producenta. Jeśli chodzi zaś o tarcze hamulcowe i ich okresowe przeglądy, zawsze upewniajmy się, że ich powierzchnia nie jest skorodowana, czy też przebarwiona. Nawet delikatne popękania, wskazują zaś na to, aby wymienić te podzespoły na nowe. Bagatelizowanie takich uszkodzeń, powoduje znacznie wydłużoną drogę hamowania, niski poziom reakcji pojazdu na wciśnięcie pedału hamulcu, czy też pośrednio na wyższe zużycie silnika oraz paliwa, poprzez agresywniejszą jazdę.

Cenna wskazówka! Klocki hamulcowe oraz tarcze, występują dzisiaj w modelach, wyposażonych w odpowiednie czujniki. Nawet wtedy zawsze należy sprawdzać ich stan techniczny, nawet co 3 miesiące. Klocki zużywają się bowiem nawet po przejechanych 30 tysiącach kilometrach…

Nie tylko wymiana ogumienia ma znaczenie…

Dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy ważne jest nie tylko ogumienie, czyli prawidłowy poziom ich głębokości bieżnika, czy brak uszkodzeń, np. plackowatych, bocznych przetarć. Istotne jest także zwracanie uwagi na prawidłową geometrię kół, co należy określać zawsze przy wymianie opon z letnich na zimowe, czy z zimowych na letnie. Nawet najmniejsze nieprawidłowości w tym zakresie mogą bowiem wpłynąć, na wydłużenia czasu reakcji systemu hamowania, osłabienie działania systemów ABS i ESP, a nawet na utratę przyczepności, czy niekontrolowaną zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza przy pokonywaniu ostrych zakrętów. Zawsze zatem serwisując swoje ogumienie, poproś o dokładne określenie geometrii i wyważenia kół, co dokonywane powinno być specjalistycznym sprzętem. O Twoje bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, zadbać mogą zaś specjaliści z takich nowoczesnych zakładów wulkanizacyjnych, jak DAR-GUM. To oni podkreślają olbrzymie znaczenie całego układu hamulcowego, zawieszenia oraz ogumienia, w minimalizowaniu zagrożeń drogowych. Znacznie ważniejsze jest zatem okresowe kontrolowanie tychże podzespołów, niż skupianie swojej uwagi, na mniej istotnych elementach, takich jak klimatyzacja pojazdu.