W transporcie drogowym nie ma miejsca na ulgi w przestrzeganiu określonych zasad. Zarówno klient, jak i dostawca, liczą na nienaganny stan transportowanego ładunku, a żeby tego dokonać, należy zachować pewne standardy. Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę stanowi pewną szczególną dziedzinę transportu. Na co zwrócić uwagę, aby mógł przebiec bezproblemowo i bezpiecznie?

Jakie towary wymagają transportu w określonych warunkach termicznych?

Zapewne nie będzie zaskoczeniem, że towary, które są transportowane przez samochody z izolacją termiczną to przede wszystkim farmaceutyki i produkty spożywcze. Od tego, czy transport leków i żywności odbędzie się zgodnie z wymaganiami, zależy czy będą one bezpieczne dla człowieka. Dystrybucja produktów aptecznych podlega kontroli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a wszelkie odstępstwa od norm mogą być surowo karane. Wyjątkiem są tutaj suplementy diety, produkty homeopatyczne i niektóre leki OTC (wydawane bez recepty). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku żywności. Niedotrzymanie odpowiednich warunków może poskutkować jej popsuciem. Innymi produktami wymagającymi szczególnej izolacji termicznej mogą być również kwiaty i egzotyczne rośliny.

Jak bezpiecznie przewozić towary wrażliwe na temperaturę?

Niestety nie wszystkie firmy przewozowe są wyposażone w specjalnie przystosowane pojazdy. Spokojnie, nie zawsze musi to oznaczać zakup drogiej chłodni lub wynajęcie kosztownego dostawcy. Firma Wibus Małgorzata Bakalarska wykonuje zabudowy samochodów dostawczych, które pozwalają im zapewnić odpowiednią izolacją termiczną podczas przewozu. Taki pojazd należy wyposażyć we właściwe urządzenie grzewcze lub chłodnicze i w ten sposób zostaje on zaadaptowany do przewozu towarów wrażliwych. Oczywiście nie trzeba wspominać, że sam transport to jedynie część procesu dystrybucji. Bardzo istotną rolę odgrywa odpowiedni sposób magazynowania oraz przeprowadzanie procesu załadunku zgodnie z wymaganiami. Temperaturę powinno się również na bieżąco kontrolować. Służą do tego specjalne czujniki, które w czasie rzeczywistym rejestrują wszelkie odstępstwa od normy. Kierowca po otrzymaniu informacji o wystąpieniu anomalii może szybko interweniować. W przypadku braku możliwości podjęcia odpowiednich kroków towar po pewnym czasie przestaje się nadawać do przyjęcia przez odbiorcę.