Myjnie samoobsługowe cieszą się dużą popularnością. Klienci mogą korzystać z nich przez całą dobę, zaś cena za samo mycie jest bardzo korzystna. Ich atutem jest także zdecydowanie większa dokładność aniżeli przy systemach automatycznych, które dodatkowo mogą być niebezpieczne ze względu na mikrouszkodzenia, jakie sporadycznie powstają na karoserii. Czym jeszcze charakteryzują się myjnie samoobsługowe?

Elementy wyposażenia myjni samoobsługowych

Myjnię samoobsługową tworzy zadaszona konstrukcja, najczęściej dostarczana przez zewnętrzną firmę zajmującą się produkcją tego typu rozwiązań. Składa się ona m.in. z paneli sterujących w których można zapłacić za usługę, kontenera z magazynem na chemię lub małym biurem, banerami PCV z instrukcją obsługiwania oraz sprzętem odpowiedzialnym za mycie, czyli myjkami ciśnieniowymi. Sprawność tych ostatnich jest kluczowa dla osiągania zysków, niestety w przypadku nieprawidłowego serwisowania, mogą one ulegać awariom. 

Serwisowanie myjek ciśnieniowych

Ze względu na sposób działania, myjnie bezdotykowe mogą być użytkowane przy temperaturze nie niższej niż -10oC. Aby jednak w ogóle mogły pracować przy wartościach ujemnych, powinny posiadać sprawny system przeciw zamarzaniu wody w lancach myjki. Kolejnym dodatkiem, który bez wątpienia przyda się w okresie zimowym, jest system podgrzewania posadzki - zapobiegnie on przed tym, aby spływająca woda nie przyczyniała się do powstawania śliskiej i niebezpiecznej nawierzchni dla użytkowników. Jak przyznaje Jacek Giżyński z firmy Wikwash zajmującej się naprawą myjek ciśnieniowych oraz naprawą sprzętu w myjniach samoobsługowych, przed zimą właściciele muszą przede wszystkim przyjrzeć się najważniejszym elementom maszyny, aby upewnić się, czy są sprawne. Chodzi tu m.in. o systemy cyrkulacji wody, kocioł grzewczy, podgrzewanie posadzki, a także stan glikolu.

Koszty utrzymania myjni w okresie zimowym

Ze względu na trudniejsze warunki w jakich musi pracować myjnia w okresie zimowym, wzrosną także koszty jej serwisowania. Większe będzie m.in. zużycie energii wydatkowanej na ogrzewanie posadzki, a także na zasilanie systemu przeciw zamarzaniu. Trzeba przygotować się także na drobne usterki takie jak zamarzanie wody w instalacjach, a także pogorszenie właściwości chemicznych środków czyszczących, które w niższych temperaturach mogą zmieniać swoje właściwości.

Choć zalety myjni samoobsługowej są bezsprzeczne, to właściciel takiego biznesu powinien dbać przede wszystkim o regularne serwisowanie i przeglądy najważniejszych części, co jest kluczowe zwłaszcza zimą.