Pasy klinowe są to elementy wykorzystywanych w produkcji różnego rodzaju maszyn oraz w konstrukcji napędów. Wykorzystuje się je przede wszystkim ze względu na ich wytrzymałość i możliwość pracy w trudnych warunkach. Jako przykład można wymienić choćby frezarki, pompy rotacyjne, kruszarki kamieni czy napędy sprzęgłowe, gdzie wykorzystywane są jako element tzw. kół pasowych.

 

Funkcje pasów klinowych

 

Zadaniem pasów klinowych jest przenoszenie momentu obrotowego wytwarzanego przez koło pasowe na koła innych urządzeń odbiorczych. Koła posiadają wgłębienia oraz rowki, do których kształtu dopasowują się pasy. Tracie, które pojawia się pomiędzy kołem oraz pasem, pozwala na przenoszenie ciężaru, stąd ważna jest odpowiednia przyczepność materiału, z którego te elementy są wykonywane. 

 

Podstawowe właściwości pasów klinowych

 

Pasy klinowe są wykonywane zazwyczaj z tworzyw sztucznych, gumy lub materiałów przypominających włókna. Decyduje to o ich elastyczności i przyczepności. Mają także właściwości, które pozwalają wytłumić pracę innych elementów. Wykonywane z gumy pasy klinowe charakteryzują się większą rozciągliwością, aniżeli te wykonane z włókien. Pasy klinowe produkowane są w formie pętli, co utrudnia ich przetarcie i przerwanie. Dodatkowo są one impregnowane, aby dłużej zachowały wytrzymałość.

 

Zasady eksploatacji pasów klinowych

 

Należy je często serwisować, aby zachować ich żywotność, ale nawet ich uszkodzenie nie powoduje znacznych przestojów w pracy maszyny, ponieważ są to elementy dosyć tanie w produkcji. Kontrolować stan pasów należy przede wszystkim, kiedy dostrzegamy ślady ich zużycia. Warto również pamiętać o odpowiedniej liczbie pasów klinowych do budowy przekładni. Zastosowanie zbyt małej liczby tych elementów powoduje, że będą się one zużywać nierównomiernie. 

 

Należy zadbać także o odpowiedni naciąg, zbyt mały będzie powodował poślizgi na kole pasowym i zmienny tryb pracy napędu. Może także prowadzić do nadmiernego zużycia innych elementów maszyny, np. łożysk. Zagrożenie dla pasów klinowych może stanowić także pył oraz kurz, dlatego należy dbać, aby mechanizm był odpowiednio zabezpieczony.