Chłodnica – za co odpowiada w samochodzie?

Materiał partnera
2019-09-24

Każdy pojazd, bez względu na to, czy to samochód osobowy, ciężarowy, maszyna rolnicza, autobus czy pojazd szynowy, składa się z wzajemnie połączonych ze sobą części i układów, które zapewniają sprawne, a przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po drogach czy innych nawierzchniach. Awaria jakiegokolwiek elementu uniemożliwia korzystanie z pojazdu. Z pozoru błahą, jednakże pełniącą bardzo ważną funkcję częścią jest chłodnica. Odpowiada bowiem za prawidłową pracę całego silnika. Jakie inne zadania wykonuje? Jakie rodzaje chłodnic występują w pojazdach?

Czy chłodnica chłodzi?

To stwierdzenie mogłoby posłużyć jako błąd językowy, a raczej pleonazm, podobnie jak popularne masło maślane, fakt autentyczny czy cofnąć się do tyłu. Wydawać by się mogło, że skoro chłodnica, to jej główny zadaniem jest chłodzenie. To jednak nie do końca jest zgodne z faktycznym stanem rzeczy. Chłodnica bowiem odpowiada za utrzymanie określonej optymalnej temperatury w poszczególnych podzespołach, dla stworzenia najlepszych warunków ich pracy. Stąd też jej nazwę uznaje się za nieco niefortunną. Weźmy pod lupę silnik – zbyt mocno nagrzany lub jego zbyt niska temperatura zaburza prawidłowe funkcjonowanie jednego z najważniejszych ogniw samochodowego układu.

Chłodnica odprowadza ciepło z cieczy, która wpływa do silnika, poprzez działanie pędu powietrza. Obieg cieczy wymuszony jest poprzez pompę wody. Schłodzona w chłodnicy ciecz wraca ponowie do obiegu i trafiając znowu do silnika robi kolejną rundę.

- mówią specjaliści z Maximusa.

Wydajność chłodnicy cieczy zwiększa umieszczenie jej tam, gdzie występują duże przepływy powietrza oraz zamontowany wentylator nadmuchujący powietrze.

Chłodnica niejedno ma imię

Wielu laików motoryzacyjnych tematów wychodzi z założenie,  że w pojazdach znajduje się tylko jedna chłodnica, w której znajduje się płyn chłodniczy, czyli ta opisana wyżej. Układ chodzenia stanowi także:

Chłodnica oleju – najczęściej spotykana a pojazdach szynowych, maszynach rolniczych, przemysłowych, chłodnica małych rozmiarów, jej zadaniem jest chłodzenie oleju silnikowego, hydraulicznego lub przekładniowego.

Chłodnica klimatyzacji, czyli kondensor lub skraplacz. Pracuje pod wysokim ciśnieniem. Obniża temperaturę czynnika gazowego klimatyzacji, która rośnie w toku sprężania kompresora

Chłodnica powietrza, tak zwany intercooler, znajdujący się za przednim zderzakiem samochodu, Technologia produkcji sprawia, że może być wykorzystywany w bardzo wysokich temperaturach i ciśnieniach.

Tego rodzaju części oferuje firma Maximus wyposażając autobusy, samochody ciężarowe, dostawcze, pojazdy szynowe, maszyny rolnicze, przemysłowe, budowlane, w tym chłodnice do sprężarek, agregatów prądotwórczych i napędowych.