Co może wykazać diagnostyka komputerowa samochodu?

Materiał partnera
2019-10-03

Nowoczesne modele samochodów wyposażone są w komputer samochodowy, czyli urządzenie, które konstrukcją przypomina dobrze nam znany komputer osobisty. Zbudowany jest z niewielkiej skrzynki, w której znajdują się sterowniki, pamięć oraz procesor. Jego zadaniem jest czuwanie nad pracą wszystkich podzespołów. Technologia ta w razie awarii wymaga zastosowania diagnostyki komputerowej pojazdu.

Pomoc w lokalizacji usterki

Głowna zaleta komputerowej diagnostyki samochodowej to możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu bez konieczności demontażu oraz naruszania podstawowego funkcjonowania połączeń elementów. Nie tylko ułatwia to, ale również przyspiesza lokalizację powstałej usterki. Wykorzystywane są tu specjalna aparatura techniczno-pomiarowa oraz metody diagnostyczne, które pozwalają porównać parametry stanu samochodu z wartościami parametrów określonymi przez producenta. Diagnostyka komputerowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w stacji kontroli pojazdów, gdzie jest niezastąpiona podczas okresowych przeglądów pojazdów.

Często korzysta z niej również warsztat samochodowy. PHFAuto Serwis wykorzystuje zaawansowane urządzenia diagnostyczne do lokalizowania powstałych w samochodzie usterek. Nowoczesne modele to skomplikowane konstrukcje – często istnieje wiele możliwości w przypadku tej samej oznaki usterki, tak jak w przypadku migającej lampki poduszek, która może oznaczać uszkodzenie któregoś z ośmiu elementów:

  • obwodu poduszki kierowcy;
  • obwodu poduszki pasażera;
  • obwodu części wspólnej poduszki kierowcy i pasażera;
  • obwodu napinaczy pasów bezpieczeństwa;
  • obwodu bocznej poduszki kierowcy;
  • obwodu bocznej poduszki pasażera;
  • czujnika zderzenia bocznego strony kierowcy;
  • czujnika zderzenia bocznego strony pasażera.

Za pomocą diagnostyki komputerowej możemy zweryfikować pracę układu klimatyzacji samochodowej czy tez sprawdzić bezpieczeństwo pojazdu – układ sterowniczy lub hamulców.

 Zakup auta a diagnostyka

Do serwisu samochodowego udajemy się nie tylko z własnym pojazdem – warto też dokonać przeglądu pojazdu, który planujemy kupić. Diagnostyka komputerowa pojazdu pozwoli nam wykryć usterki oraz ocenić ogólny stan pojazdu. Z jej pomocą możemy zdemaskować też popularne oszustwa nieuczciwych handlarzy, między innymi cofanie licznika czy montaż emulatorów zepsutych układów.

Komputery w mechanice samochodowej wykorzystywane są nie tylko do oceny stanu pojazdu. Sprawdzają się również podczas napraw – pozwalają konfigurować między innymi  elektryczne hamulce postojowe, układ ABS czy też przyuczanie zaworków ciśnienia do ogumienia.

Opracowanie artykułu:

PHF Auto Serwis

ul. Długa 9, 37-514 Munina podkarpackie
e-mail
www