Powłoka lakiernicza to element samochodu, o który należy regularnie dbać. Lakier spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Zabezpiecza on karoserię przed szkodliwym działaniem różnych czynników, np. solą drogową, wysoką lub niską temperaturą, promieniowaniem UV. Dlatego warto dowiedzieć się, co negatywnie wpływa na stan lakieru i jak możemy nasze auto przed tym ochronić.

Pielęgnacja auta preparatami niskiej jakości

Tak niepozorna czynność jak mycie auta ma wpływ na powłokę lakierniczą. „Winne” są zarówno preparaty niskiej jakości, jak i nieumiejętne mycie auta (brak wstępnego mycia pod wysokim ciśnieniem usuwające zabrudzenia, które mogłyby zarysować lakier). Preparaty z najniższej półki cenowej przyspieszają matowienie się lakieru i jego osłabienie.

Czynniki atmosferyczne

Śnieg, deszcz, wiatr, wysokie i niskie temperatury, czy też promieniowanie UV również odciskają swoje piętno na powłoce. Niskie temperatury powodują kurczenie się lakieru, a wysokie - rozszerzanie się, co z biegiem czasu osłabia jego strukturę. Z kolei promieniowanie UV powodują jego kruszenie się i matowienie. Nie bez znaczenia jest również wiatr - może on przenosić zanieczyszczenia powodujące mikro rysy.

Ptasie odchody i substancje chemiczne

Niepozorne ptasie odchody mogą wyrządzić wiele szkody powłoce lakierniczej, o ile nie zostaną szybko usunięte. Ptaki w mieście żywią się niemal wszystkim, co znajdą, także zawartością śmietników. Między innymi przez to skład odchodów bywa niebezpieczny dla powłoki - w ciągu zaledwie kilkunastu godzin mogą one uszkodzić zewnętrzną warstwę lakieru.

Błędy lakierników

Lakiernictwo to dziedzina, która wymaga wiedzy, doświadczenia, precyzji i odpowiedniego sprzętu. Niestety, nie każdy lakiernik może tym się pochwalić. Oddanie auta to nieprofesjonalnego warsztatu może zakończyć się różnymi wadami i uszkodzeniami, np. odpadaniem lakieru lub jego „pęcznieniem”. Aby uniknąć tych problemów, warto korzystać z usług polecanych lakierników cieszących się renomą.

Co można zrobić?

Aby zadbać o powłokę lakierniczą, należy stosować wyłącznie preparaty pielęgnacyjne dobrej jakości, jak najszybciej usuwać zabrudzenia, a także korzystać z usług dobrego lakiernika. Osoby, które mogą głębiej sięgnąć do kieszeni, powinny rozważyć nałożenie specjalistycznej powłoki ochronnej, np. powłoki ceramicznej.

Profesjonalny zakład blacharsko-lakierniczy

Poszukujesz dobrego lakiernika? Wypróbuj usługi firmy Blacharstwo Pojazdowe Leszek Bach z miejscowości Chwaszczyno (województwo pomorskie). Warsztat ma duże doświadczenie, wykwalifikowanych pracowników i specjalistyczny sprzęt. W ofercie firmy znajdziemy m.in.: lakiernictwo, naprawy mechaniczne, serwis, renowację pojazdów, wymianę olejów i filtrów, diagnostykę komputerową.