Ze względu na dostęp do morza, transport wodny w Polsce stale się rozwija. Mimo pojawiania się alternatywnych metod np. transportu lotniczego nadal nie został zdetronizowany. Co więcej, jest o wiele tańszy i bardziej wydajny! Za jego sukcesem stoją przede wszystkim wysokiej jakości sprawne usługi portowe. Jakie są mocne strony transportu morskiego w Polsce i z czego dokładnie wynikają?

Dlaczego transport morski wygrywa z innymi?

Transport wodny jest znany od tysięcy lat, a z każdym kolejnym rokiem są wprowadzane nowe rozwiązania, jeszcze bardziej go usprawniające. Nie da się nie zauważyć, że bije na głowę inne środki transportu, takie jak samochody ciężarowe lub samoloty. Jego najsilniejszą stroną jest maksymalny załadunek, który z powodzeniem może wynosić nawet kilkaset tysięcy ton! Największe statki są tak ogromne, że nie mogą przepływać na przykład przez Kanał Sueski. W przypadku samolotów, obciążenie nie może być tak spektakularne. Wręcz przeciwnie – jest mocno ograniczone. Z tego powodu, mimo iż transport lotniczy jest o wiele szybszy, zarezerwowany jest raczej dla pojedynczych, prywatnych listów i paczek. W handlu stosuje się przede wszystkim morskie transportowce, kolej oraz samochody ciężarowe.

 

Do zalet transportu morskiego można zaliczyć także wszechstronność. Dzięki niemu można transportować nie tylko drobnicę, ale też przedmioty wyjątkowo duże o długości kilkudziesięciu – lub nierzadko kilkuset – metrów. Jest szybki, sprawny i niezawodny. Awarie i katastrofy z udziałem statków transportowych zdarzają się niezwykle rzadko, o wiele rzadziej niż ma to miejsce w przypadku samochodów ciężarowych. Zwarzywszy na to, że ich zasięg obejmuje cały świat, jest to niezwykle duże osiągnięcie!

Innowacyjne usługi portowe

Za sukcesem transportu morskiego w Polsce stoi przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie usług portowych. O ich wszechstronności mogą wiele mówić przede wszystkim przedstawiciele gdańskiej firmy przeładunkowej Cargofruit, którzy każdego dnia są odpowiedzialni za miliony ton towarów.

 

W zakresie usług portowych można wymienić:

  •     wyładunek i przeładunek w obrębie statków, magazynów oraz środków transportu lądowego;
  •     formowanie i rozformowywanie kontenerów;
  •     prace dodatkowe (bandowanie, foliowanie, znakowanie, przepakowywanie, konfekcjonowanie);
  •     składowanie towarów w infrastrukturze magazynowej;
  •     usługi związane z agencją celną i spedycją.

Z uwagi na to, że wszystkimi kompleksowymi czynnościami zajmuje się jedna firma, całość czynności przebiega szczególnie sprawnie i szybko. Nie byłoby to możliwe, gdyby każdą z usług oferowało inne przedsiębiorstwo. Dużym atutem jest również wykwalifikowana obsługa oraz zespół solidnych i niezawodnych maszyn.