Przyciemniane szyby samochodowe były niegdyś synonimem luksusu, ale dzisiaj już niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Trzeba to jednak zrobić dobrze i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Tak, tak, ta kwestia jest uregulowana prawnie. Jak więc się do tego zabrać? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców, takich jak firma Dark Glass.

W zgodzie z prawem

Prawo jasno zaznacza, że jazda samochodem może być niebezpieczna, kiedy kierowca nie ma pełnego, a więc niczym nieprzysłoniętego pola widzenia. Dotyczy to zarówno samej trasy, a więc tego, co widzimy przez przednią szybę, jak również lusterek bocznych. W związku z tym zarówno szyba czołowa, jak i szyby przednie boczne, muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie przynajmniej 70%. Niektóre z nowszych modeli samochodów mają fabrycznie przyciemnione szyby do określonego poziomu. Przyciemnianie pozostałych jest możliwe, powinien wykonywać je doświadczony zakład dysponujący odpowiednim sprzętem pomiarowym.

Przedstawiciel firmy Dark Glass z Majdanu Górnego, w województwie lubelskim, która zajmuje się m.in. przyciemnianiem szyb, przypomina też, że:

Folia, którą przyklejamy, musi mieć specjalny atest wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki. Wszystkie związane z tym dokumenty dobrze jest wozić przy sobie na wypadek kontroli. Może się zdarzyć, że policjanci będą mieli wątpliwości co do poziomu przyciemnienia w naszym pojeździe, a to może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Taki samochód będzie też miał problem z przejściem okresowej kontroli technicznej.

Zalety przyciemnianych szyb

Prawidłowo przyciemnione szyby mają szereg zalet. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza latem, podczas wysokich temperatur i wysokiego nasłonecznienia. Samochody, nawet te nowsze, bardzo mocno się wtedy nagrzewają. Czasem trudno nawet wsiąść nam do środka i włączyć klimatyzację. Auta z ciemniejszymi szybami nie nagrzewają się tak szybko. Warto też pamiętać o tym, że ich dodatkową funkcją jest ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. A pozostając jeszcze w temacie słońca, kierowca prowadzący samochód z przyciemnianymi szybami, jest mniej narażony na oślepienie refleksami słonecznymi.

Ciemniejsze szyby mogą też pomóc w zwiększeniu naszego bezpieczeństwa w jeszcze inny sposób. Folia jest naklejana na szybę, więc stanowi niejako kolejną obok samego szkła barierę fizyczną pomiędzy wnętrzem samochodu, a tym, co na zewnątrz. W razie wypadku czy kolizji, w wyniku której szyba mogłaby się zbić, istnieje szansa, że przynajmniej część odłamków, które mogłyby wpaść do środka, zostanie zatrzymana. Folia może też z tego samego powodu znacznie utrudnić zadanie złodziejowi, który planuje nas obrabować. A jakby i tego było mało, warto pamiętać o jeszcze jednej sprawie. Mówi się, że co z oczu, to z serca. Złodziej, który nie widzi dokładnie, co się znajduje wewnątrz naszego auta, może się bardziej zainteresować innymi samochodami w okolicy. W końcu mało kto lubi kupować kota w worku.

Przyciemnione szyby

Jedną z najczęściej wykonywanych modyfikacji samochodowych jest przyciemnienie szyb przednich, bocznych i tylnych. Zakład Dark Glass specjalizuje się w tej usłudze. Odznacza się doświadczeniem, zaangażowaniem i terminowością realizacji zleceń. Wykorzystuje tylko atestowane materiały i specjalistyczne narzędzia, co pozwala na wykonanie trwałych przyciemnień o właściwej przepuszczalności światła. To jeszcze nie koniec oferty. Warto wiedzieć, że opisywana firma zajmuje się też oklejaniem lamp samochodowych.