Co warto wiedzieć o oponach wielkogabarytowych i ciężarowych?

Materiał partnera
2020-01-17

Opony wielkogabarytowe znajdują zastosowanie w urządzeniach, które są powszechnie wykorzystywane na placach budowy. Takie ogumienie stosowane jest również w przypadku samochodów ciężarowych, busów czy też przyczep rolniczych. Opony wielkogabarytowe pracują w bardzo trudnym środowisku, w związku z tym muszą wyróżniać się specjalną konstrukcją. Należy również regularnie je serwisować. Co jeszcze warto wiedzieć o ogumieniu tego typu?

Opony wielkogabarytowe i opony ciężarowe

Można śmiało stwierdzić, że opony wielkogabarytowe swoją konstrukcją przypominają opony ciężarowe. Różnią się jednak rodzajem i ilością materiałów zastosowanych do ich produkcji. W oponach wielkogabarytowych karkas radialny posiada wysoko podniesione przewinięcie. Tam, gdzie powierzchnia opony styka się z nawierzchnią, bardzo często stosowane są opasania stalowe, które raczej nie występują w oponach ciężarowych. Jak informuje specjalista z firmy Dekorex, która zajmuje się wymianą i serwisem opon w samochodach osobowych i ciężarowych – duże przebiegi i znaczne obciążenie nie ułatwiają pracy również oponom ciężarowym. Podstawą bezpieczeństwa i efektywności pojazdów ciężarowych i dostawczych jest prawidłowy stan ogumienia. Najważniejszą rolę ogrywa w tym przypadku ciśnienie, które wpływa na właściwości jezdne oraz zużycie paliwa. Istotnym czynnikiem jest więc systematyczna kontrola opon przeprowadzona okiem specjalisty.

Regularna kontrola=bezpieczeństwo jazdy

Ze względu na swoją funkcję i lokalizację w pojeździe, opony mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy w czasie jazdy. Od kondycji ogumienia zależy miedzy innymi skuteczność hamowania i sprawność systemów, które wspomagają układ kierownicy. Producenci opon wielkogabarytowych i ciężarowych przez cały czas starają się udoskonalać swój asortyment, jednak nie są one długowieczne. Właściciele pojazdów różnego typu muszą pamiętać o tym, by wymienić ogumienie na nowe za każdym razem, gdy tylko ulegnie ono wyeksploatowaniu. Wymiana opon wielkogabarytowych i ciężarowych nie jest łatwa. Wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, a także dużej wiedzy i doświadczenia. Aby mieć pewność, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, wymianę opon należy powierzyć fachowcom. Nie ryzykujemy wówczas przypadkowym uszkodzeniem ogumienia lub nieprawidłowym przygotowaniem felgi.  Korzystając z usług specjalistów bardzo często nie musimy nawet wybierać się do punktu serwisowego. Niektóre firmy oferują mobilne usługi wulkanizacyjne, a wymianą i serwisem opon zajmują się we skazanym przez klienta miejscu.

Opracowanie artykułu: