Do awarii i usterek pojazdów samochodowych na drogach dochodzi niestety dość często. Przy tym generują duże koszty naprawy. Wobec tego coraz więcej osób decyduje się na zakup używanych podzespołów. Także dlatego, że istnieje więcej ofert sprzedaży części używanych niż nowych. Przyczynili się do tego importerzy i ubezpieczyciele. Czy jednak stosowanie takich zamienników na pewno jest bezpieczne?

Jakie są sklepy z używanymi częściami samochodowymi?

Sprzedaż części samochodowych używanych odbywa się na tzw. szrotach i giełdach samochodowych. Ciekawe oferty używanych auto części można też znaleźć w Internecie. Internetowa sprzedaż jest coraz popularniejsza i stopniowo zaczyna dominować. Coraz częściej właściciele stacji rozbiórki podzespołów samochodowych oraz sprzedawcy giełdowi umożliwiają zakupy przez stronę internetową. W ten sposób klienci mają dostęp do atrakcyjnych ofert i komponentów sprowadzanych nie tylko z kraju, ale też z zagranicy. Dzięki temu można łatwo znaleźć poszukiwany moduł. Należy jednak uważać na oszustów, oferujących kradziony towar. Dlatego najlepiej wybierać stacjonarne punkty, umożliwiające sprawdzenie stanu produktów oraz ich pochodzenie.

Zalety korzystania z używanych części do samochodów

Istnieją różne rodzaje części zamiennych do pojazdów. Z reguły stacje rozbiórki aut znane jako auto-złomy lub autoszroty to duże punkty sprowadzające stare pojazdy, nierzadko także po wypadkach. Umożliwiają w ten sposób dostęp i zakup używanych części samochodowych dostosowanych do uniwersalnych modelów aut. Główną zaletą tego rodzaju podzespołów są tanie koszty zakupu w stosunku do oryginalnych komponentów pochodzących od producentów. Wśród tego typu modułów można nierzadko znaleźć dobrej jakości produkty, pochodzące od względnie nowego pojazdu. Uzyskane dzięki niemu elementy są tylko w pewnym stopniu zużyte i nadają się do eksploatacji. Rozwiązania tego rodzaju polecane są przy starszych rocznikach aut, niemających gwarancji i których profesjonalna naprawa będzie kosztowna. Pozwala to na przedłużenie korzystania z pojazdu.

Kiedy nie powinno się korzystać ze sprzedaży części używanych

Używane części dostępne w auto-złomach nie są zalecane właścicielom stosunkowo nowych rocznikowo pojazdów z aktualną gwarancją. Instalacja starych modułów w tym przypadku skutkuje niedopasowaniem do pozostałych komponentów oraz jego szybszym zużyciem. Pewnych elementów z odzysku nie powinno się kupować. Szczególnie jeśli nie możliwa jest prawidłowa ocena ich stanu oraz stopnia eksploatacji. Dotyczy to podzespołów, które zużywają się samoistnie i wymagają okresowej wymiany. Do takich używanych podzespołów, których należy unikać, zaliczają się klocki hamulcowe. Ich zbyt stary model sprawia, że po krótkiej jeździe nie tylko szybko się zużywają, ale też stanowią zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Warto wiedzieć, że obowiązujące od 2005 roku przepisy zakazują stosowania starych komponentów. Takimi elementami są m.in. przewody hamulcowe i paliwowe, poduszki powietrzne z czujnikami i sterownikami, systemy blokady kierownicy, filtry, podzespoły elektroniczne i elektryczne systemów bezpieczeństwa (ABS i ESP), pasy bezpieczeństwa czy katalizatory i tłumiki wydechu. Podzespoły te powinny funkcjonować prawidłowo. Tylko wtedy możliwa jest wydajna i bezpieczna jazda pojazdem samochodowym.