Zamontowanie progów zwalniających to często jedyny sposób na zmuszenie kierowcy do zdjęcia nogi z gazu i zachowania ostrożności. Zwykle montuje się je na ulicach, przy których porusza się wielu pieszych, zwłaszcza dzieci. Progi zwalniające można na co dzień znaleźć np. przy szpitalach, szkołach, na osiedlach domków jednorodzinnych oraz parkingach w galeriach handlowych. Czy progi zwalniające to dobre rozwiązanie?

Ignorowanie znaków drogowych

Bagatelizowanie przepisów drogowych to zdecydowanie jedne z najczęściej łamanych przepisów. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na znaki drogowe, również te zakazu i nakazu – o informacyjnych już nie wspominając. Nakładanie wysokich mandatów za przekroczenie prędkości na niewiele się zdaje i kierowcy dalej pędzą z niedozwoloną prędkością. Należy pamiętać, że ograniczenie prędkości nie zostało wprowadzone, aby zdenerwować osoby spóźnione do pracy lub gnające na rodzinny wakacje. Ich głównym – a właściwie jedynym – celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Jednym ze skutecznych  sposobów na zmuszenie kierowców do zwolnienia, jest zamontowanie specjalnych progów.

Wpływ progów na pojazdy

Kierowcy narzekają na progi zwalniające, a jako argument przemawiający za ich usunięciem, zwykle podają uszkodzenie podwozia. Prawidłowo wykonane progi nie mogą uszkodzić pojazdu, również niskopodwoziowego. Oczywiście są niegroźne wtedy, kiedy kierowca stosuje się do znaków i zwalnia, zanim jeszcze przejedzie przez progi. Czasami jednak kierujący pojazdem nie dostosuje się do wskazanej prędkości – w takiej sytuacji, progi jak najbardziej mogą być dla auta niebezpieczne. Jednakże o to właśnie w nich chodzi – o bezwzględne wymuszenie na kierowcy zwolnienia, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Montażem progów zwalniających oraz profesjonalnego oznaczenia drogowego zajmuje się między innymi firma Znak Big, której siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim, niedaleko miejscowości Śrem.

Zalety progów zwalniających

Jak zostało już wcześniej napomknięte, progi zwalniające skutecznie zmuszają kierowcę do zdjęcia nogi z gazu, głównie w obawie przed uszkodzeniem pojazdu. Stosowanie tego typu ograniczeń to często jedyny sposób, żeby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy powinni być świadomi, że piesi nie mają szans w starciu z rozpędzonym pojazdem. Progi zwalniające można zamontować w dowolnym miejscu. Najlepiej sprawdzają się progi z mas chemoutwardzalnych, gdyż są one bezpieczne dla podwozia, jeśli kierowca zwolni do wskazanej prędkości. Progi powinny być dodatkowo wyposażone w elementy odblaskowe, aby w razie przeoczenia znaku drogowego były widoczne w nocy.