Coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na zamontowanie instalacji gazowej w aucie. Dlaczego? Jest to bardzo opłacalne ze względu na wysokie ceny paliwa. Jednak pojazd musi spełniać określone warunki. Warto także znaleźć doświadczonych fachowców, którzy zajmą się instalacją w odpowiedni sposób. Jedną z profesjonalnych firm zakładających instalację gazu w aucie jest Auto-Atut z Gdyni.

Czy instalacja gazowa jest opłacalna?

Instalacja gazowa zawsze kojarzona była z mniejszym zużyciem paliwa. Należy jednak pamiętać, że w przeszłości samochody z przestarzałą instalacją spalały o wiele więcej LPG niż w przypadku tych na tradycyjną benzynę, to i tak gaz był tanim rodzajem paliwa, a jazda na nim po prostu się opłacała. Kolejne podwyżki cen paliwa wpłynęły także na LPG, jednak stopniowo zaczęły pojawiać się instalacje nowej generacji, dostosowane do zmian związanych z nowszymi silnikami. Ich największym plusem jest między innymi możliwość zainstalowania na silnikach, których do tej pory nie można było przerobić na LPG. Są one tak udoskonalone, że działanie instalacji gazowej jest praktycznie nieodczuwalne, jeśli chodzi o spalanie i wydajność. Opłacalność zamontowania instalacji gazu w aucie najlepiej przedstawią eksperci w tej dziedzinie, firma Auto-Atut z Gdyni.

Czy instalacja gazu w aucie jest droga?

Kwota, która będzie musiała zostać wydana na instalację gazu, zależy od wielu czynników związanych z silnikiem, reputacji producenta, instalacji oraz warsztatu, który się nią zajmuje. Przypuszczalnie normalna instalacja do przeciętnego samochodu, czyli pośredni sekwencyjny wtrysk LPG w wolnossącym silniku to wydatek nieco ponad trzy tysiące złotych. Koszty gwałtownie wrosną, gdy kierowca zechce zainstalować gaz w samochodzie z silnikiem z turbodoładowaniem. Konieczny będzie zakup zaawansowanego parownika, który nadąża za szybko zmieniającymi się parametrami układu dolotowego i wtryskiwaczy. W jednostkach bez hydrauliki zaworu lub z delikatną głowicą konieczne będzie zainstalowanie systemu smarowania gniazda zaworu, dostępnego tylko dla instalacji plus. Pozwoli to uniknąć zjawiska przepalenia. Koszty montażu LPG rosną wraz z liczbą cylindrów, a co za tym idzie z wtryskiwaczami.

W jakim warsztacie zamontować instalację gazu?

Instalację gazu w samochodzie należy zlecić profesjonalnemu warsztatowi. Fachowo zajmie się tym firma Auto-Atut z Gdyni. Podczas wyboru mechanika warto zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie innych klientów lub porozmawiać z właścicielami aut, którzy skorzystali z usług tego miejsca. Należy porównać także ceny i sprawdzić, w jaki sposób pracownicy podchodzą do swojej pracy. Eksperci przed zainstalowaniem gazu w samochodzie powinni odpowiedzieć na wszystkie pytania kierowcy oraz wykazać chęć pomocy i wyjaśnienia klientowi wszelkich zawiłych kwestii dotyczących montażu instalacji LPG.