Hydrofobizacja szyb samochodowych to rozwiązanie zaczerpnięte wprost z przemysłu lotniczego. Dlatego też wszyscy zainteresowani mogą mieć absolutną pewność, że technologia ta doskonale sprawdzi się w również ich aucie. Choć pojęcie staje się coraz popularniejsze, to wciąż niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak przebiega i z jakimi korzyściami wiąże się cały proces. Co zatem warto wiedzieć na ten temat i gdzie szukać profesjonalnej pomocy w tym zakresie?

Na czym polega hydrofobizacja?


Powierzchnia szyby samochodowej może sprawiać wrażenie idealnie gładkiej. Jeżeli jednak mielibyśmy możliwość przyjrzenia się jej strukturze w zbliżeniu mikroskopowym, to bardzo szybko okazałoby się, że prawda jest zupełnie inna, a nawet nieco zaskakująca. Skala przybliżenia demaskuje wszelkie niedoskonałości szklanej tafli. Relatywnie szorstka powierzchnia sprawia, że różnego rodzaju zabrudzenia w formie m.in. pyłów osadzają się szybciej i intensywniej.

Konieczność poradzenia sobie właśnie z tym zjawiskiem doprowadziła do opracowania metody hydrofobizacji. W bardzo dużym skrócie cały proces polega na naniesieniu na powierzchnię szyby nowoczesnej nanopowłoki. Materiał ten odpowiada nie tylko za wyraźnie zmniejszenie współczynnika tarcia statycznego, ale także za poprawę widoczności. To niezwykle ważne, ponieważ lepsza widoczność ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas każdej podróży. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są największe zalety hydrofobizacji szyb?


Zdecydowanie się na wykonanie hydrofobizacji szyb – ze szczególnym uwzględnieniem szyby przedniej – gwarantuje kierowcy wiele praktycznych korzyści. Pierwszą z nich jest oczywiście możliwość bardzo łatwego usunięcia nie tylko zabrudzeń różnego pochodzenia, ale także warstwy lodu, co może okazać się wyjątkowo przydatne w okresie zimowym. Idealnie gładka powierzchnia sprawia również, że po osiągnięciu prędkości około 80 km/h, na szybie przestają osadzać się kropelki deszczu. Dzięki temu, zużycie wycieraczek zmniejsza się aż o 80%, a płynu do spryskiwaczy o 60%. Wartości te wyjątkowo dobrze widoczne są, gdy ujmie się je w skali całego roku.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Auto Glass Partner, pomimo że naniesiona nanopowłoka ma grubość mniejszą od ludzkiego włosa, to charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami w zakresie wytrzymałości na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Kierowcy nie muszą się zatem przejmować, że może dojść do jej zerwania podczas wizyty na myjni automatycznej. Hydrofobizacja szyb to idealna propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na bezpieczeństwie każdej nawet najkrótszej podróży bez względu na panujące warunki atmosferyczne.