Spedycja międzynarodowa, która jest jednym z sektorów branży TSL (transport, spedycja, logistyka), zajmuje się przewozem rzeczy materialnych. Jej zadaniem jest organizowanie i rozporządzanie działaniami, w taki sposób, żeby jak najszybciej i  najbezpieczniej dostarczyć produkty w wybrance miejsce. Na cały proces spedycyjny składa się wiele elementów m.in. przewóz, przechowywanie i przygotowywanie dokumentów, załadunki, przeładunki, ubezpieczenia oraz sprawdzanie dostarczanej przesyłki.

Jak wygląda proces spedycji?

Proces spedycji międzynarodowej jest trudny i wielowarstwowy. Każdy krok musi być dobrze przemyślany i dokładnie dopracowany, w przeciwnym razie towar nie trafi bezpiecznie do klienta w określonym czasie. Obecnie na rynku znajdziemy wiele firm, które współpracują z różnymi punktami spedycyjnymi, dzięki czemu mogą cały czas śledzić przewożone materiały. Co więcej, kierowcy również posiadają odpowiednie oprogramowania lub używają systemu nawigacji satelitarnej, dzięki którym pozostają w stałym kontakcie z bazą firmy i klientem.

Najważniejsze cechy spedycji międzynarodowej

Firmy, którym zależy na sprzedaży swoich produktów poza Polską, decydują się na współpracę z firmami transportowymi, ponieważ stworzenie własnej floty pojazdów, kierowców, spedytorów oraz zdobycie różnych pozwoleń jest zbyt czasochłonne. Na proces spedycji międzynarodowej składają się: dobór właściwego pojazdu do konkretnego rodzaju towaru; stworzenie umowy; oznakowanie, przygotowanie, magazynowanie i ubezpieczenie towaru, przeładunek oraz nadzór nad przewozem. Wybierając sprawdzoną firmę spedycyjną np. Romatrans, mamy pewność, że nasz towar dotrze bezpiecznie i sprawnie na miejsce. Jest to zasługa wieloletniego doświadczenia w branży oraz posiadania wykwalifikowanych pracowników, którzy specjalizują się w transporcie drobnicowym i całopojazdowym.

Kilka słów o ubezpieczeniu przesyłek i kontakcie ze spedytorem

Bez względu na to, czy wybierzemy osobę fizyczną, czy firmę do przewozu dóbr materialnych, to ich obowiązkiem jest pisemne ubezpieczenie przesyłki. W spisanym zaświadczeniu muszą znaleźć się w informacje o wartości towaru oraz o rodzajach zniszczeń, od jakich towar będzie chroniony. Dzięki temu, jeżeli dojdzie do zgubienia, uszkodzenia lub ubytków w przewożonych przesyłkach, to odpowiedzialność za to spoczywa na barkach firmy. Inną równie ważną kwestią jest całodobowy kontakt z wybranym spedytorem, tylko w ten sposób będziemy pewni, że z transportowanymi rzeczami nie dzieje się nic złego. Pamiętajmy, że jest to praca bardzo czasochłonna i wymaga znajomości języków obcych, odpowiedniego podejścia do ludzi oraz ciągłych szkoleń.  Dlatego zawsze wybierajmy profesjonalne firmy spedycyjne z doświadczeniem na arenie międzynarodowej