W branży transportowej towarów, można spotkać się m.in. z terminem usług przewozu ładunków drobnicowego, lub też całościowego. Oba rozwiązania są dedykowane dla innych grup klientów, a także dla innego rodzaju przewożonych towarów. Zarówno transportowanie drobnicowe, jak i całościowe (całopojazdowe), jest bowiem uregulowane wieloma przepisami prawnymi, a także warunkami logistycznymi oraz rynkowymi.

Transport drobnicowy a całościowy

Transport drobnicowy dotyczy przede wszystkim przewozu ładunków wielu klientów. To wtedy cały kanał tranzytu jest znacznie bardziej złożony, a kierowca nie opiera się na dotarciu z punktu A do punktu B, lecz często zbacza z kursu. Za przewóz drobnicowy, można również uważać niepełny załadunek danej naczepy, na co dzisiaj rzadko pozwalają sobie zarówno firmy transportowe, jak i też klienci. Warto zatem pamiętać, że transport drobnicowy, jest często bardziej złożony logistycznie i nie zawsze jest w 100% opłacalny. Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy nim, a transportem całościowym, związana jest ona głównie z tym, że w drugim przypadku najczęściej obsługiwany jest jeden klient. Wielokrotnie jego ładunek w całości wypełnia przestrzeń naczepy, lub też normy dotyczące masy netto całego transportu. W dużej liczbie przypadków transportem całościowym, jest także ten zwany wielkogabarytowym. Warto jednak przy tym wiedzieć, że polskie przepisy drogowe, umożliwiają przewóz towarów maksymalnie o wadze 24 ton, długości 15-16 metrów, szerokości 3,4-4,0 metrów i wysokości 3,0-3,5 metra.

Zalety transportu całościowego

Do zalet transportu całościowego zalicza się:

zoptymalizowane koszty transportowe,

  1. jeden kanał transportowy,
  2. zoptymalizowany czas transportu,
  3. większe bezpieczeństwo ładunków,
  4. szybszy sposób załadunku i rozładunku towarów,
  5. możliwość przewozu ładunków wielogabarytowych,
  6. możliwość stosowania się do reguł i żądań tylko jednego klienta,
  7. niższy koszt eksploatacji pojazdu oraz ubezpieczenia środków transportu,
  8. wysoki potencjał załadowczy spaletyzowany lub niespaletyzowany,swobodne kontrolowanie terminu dostaw,
  9. łatwe zarządzanie transportem, który wyruszył w trasę,
  10. proste rozliczenie finansowe związane z opłatą za transport,
  11. łatwiejszy sposób odprawy celnej w urzędach celnych – np. mowa o INTRASTAT.

Podejmij współpracę z firmą SAWPOL

Jednym z przedsiębiorstw, które gwarantuje szybki, bezpieczny, tani oraz elastyczny transport całościowy międzynarodowy, jest firma SAWPOL. Świadczy ona swoje przewozy przy wykorzystaniu naczep typu: niskopodwozie (Tiefbett, Semi), zestaw, platforma, Mega, ze stałą zabudową (Koffer), typu firanka (kurtynowe) lub plandeka, cysterny chemiczne, spożywcze, gazowe, paliwowe, kontenery (m.in. 20/40), chłodnie i izotermy, wywrotki, dłużyce lawety, silosy. Do każdego zlecenia podchodzi zaś w sposób procesowy i projektowy, co pozwala na optymalizacje kosztów oraz czasu tranzytu, czy minimalizację różnego typu ryzyka.