Przyczepy samochodowe bez obudowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów tego typu pojazdów. Dzięki nim możemy przewieźć meble w trakcie przeprowadzki, czy wielkogabarytowy sprzęt AGD, który nie zmieściłby się do auta. Doskonale sprawdzają się do przewozu innych towarów i surowców np. drewna na opał, aby nie brudzić bagażnika. Aby dodatkowo zabezpieczyć przyczepkę oraz załadunek, warto zaopatrzyć się w plandekę samochodową.

Plandeki do przyczep samochodowych

Plandeka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia przyczepy samochodowej. Część z nich tych pojazdów jest już w nie wyposażona w momencie zakupu. Do niektórych modeli należy kupić ją osobno. Na rynku znajdziemy wiele modeli, o różnych wymiarach i kolorach, dzięki czemu bez problemu każdy znajdzie plandekę idealnie dopasowaną do posiadanej przyczepy. Szeroki wybór plandek znajdziemy np. w sklepie Przyczepy Bold. Wykonywane są najczęściej z płótna żeglarskiego lub tworzyw sztucznych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie przyczepy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a chronią załadunek. To doskonałe rozwiązanie także dla kierowców, którzy nie posiadają garażu, w którym mogą przechowywać przyczepkę, gdy ta nie jest używana.

Czym się kierować, wybierając plandekę samochodową?

Oczywiście plandeka musi być dokładnie dopasowana do rozmiarów przyczepy. Nie jest to trudne, ponieważ akcesoria te są zaprojektowane pod konkretne modele pojazdów. Pozostałe właściwości plandeki zależą już od preferencji właściciela. Wybierając ją, należy kierować się przeznaczeniem przyczepki, czyli tym, co będzie w niej przewożone. Warto zwrócić uwagę na to, z której strony otwiera się plandeka, aby nie mieć później problemów z rozładunkiem. Do wyboru mamy pokrowce z otwieraną ścianą boczną, tylną lub przednią, co jest dużym udogodnieniem. Oprócz tego, podczas wyboru plandeki sprawdź sposób jej mocowania. Jedne z nich montuje się na haki, inne na chwytki, a jeszcze inne na prowadnice. Dodatkową ochroną, którą warto mieć, są pasy spinające.

Zalety plandeki samochodowej

Plandeka samochodowa jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe. W czasie opadów deszczu, śniegu lub gradu chroni zawartość przyczepki przed wilgocią, co jest szczególnie ważne jeśli przewożonym towarem jest drewno, meble lub inne podatne na nasiąkanie materiały. Plandeka doskonale chroni metalowe części przyczepy przed korozją, dzięki czemu wydłuża jej żywotność. Mało tego jest odporna na wysokie temperatury, dlatego nawet w największe upały nie trzeba obawiać się o przewożone towary.

Plandeki samochodowe są bardzo łatwe w montażu. Wystarczy zamknąć wszystkie ściany przyczepki i naciągnąć materiał. Następnie należy naciągnąć gumowe linki, założyć je haki, chwytaki lub prowadnice.