W trakcie użytkowania aut ciężarowych w branży transportowej istnieje wiele sytuacji, które mogą wpłynąć na terminowość realizacji zleceń. Może nie często, ale zwykle w najmniej oczekiwanym momencie bywa, że dochodzi do awarii auta, całkowicie dezorganizującej pracę kierowcy. Jak poradzić sobie z awarią modułu koordynatora COO7, gdy nagle po skończonej pauzie auto odmawia posłuszeństwa? Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z koordynatorem COO7?

Co to jest koordynator COO7?

Elektronika w ciągnikach SCANIA pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach pogodowych. Za całą elektrykę w ciężarówce odpowiada koordynator. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie danych za pośrednictwem sieci CAN z jednostki sterującej silnika EMS do innych jednostek sterujących oraz wysyłanie sygnałów do wskaźników i lampek w tablicy rozdzielczej. Steruje oraz monitoruje niemal wszystkie zdarzenia w trakcie eksploatacji pojazdu. Zbiera on informacje rozmieszczonych po pojeździe czujników i przełączników odpowiednio je odczytując i przetwarzając konkretne komunikaty do odpowiednich jednostek sterujących po tzw. szynach CAN.

Przykładem wykorzystania koordynatora COO7 w układzie elektryki w ciężarówce jest sygnał z czujnika pedału przyspieszenia. Koordynator odbiera z czujnika sygnał o położeniu pedału przyspieszenia, zmienia go na komunikat cyfrowy wysyłany do jednostki sterujących silnika, by ten rozpoczął sterowanie przyspieszeniem.

Jakie są objawy usterki koordynatora COO7?

O tym, że coś niedobrego dzieje się z elektryka w ciężarówce świadczyć mogą okresowe trudności w uruchomieniu pojazdu, czy też zapaleniem się jednocześnie wielu kontrolek, czy też utratą komunikacji z różnymi jednostkami pojazdu (brak połączenia z siecią CAN). Diagnostykę najlepiej przeprowadzić w serwisie, który na co dzień specjalizuje się w naprawach koordynatora COO7, jak np. firma PW Bart Trans. O ich profesjonalizmie świadczy fakt, iż na wezwanie są w stanie dowieźć koordynator i zaprogramować go na drodze (nawet bez kodów immobilizera) 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Co ważne na wykonane usługi firma daje 24 miesiące gwarancji, co jest dość istotne w przypadku tak ważnego elementu elektryki w SCANII, jakim jest koordynator COO7.

Już pierwsze sygnały, o których mowa powyżej powinny skłonić właściciela pojazdu, czy też kierowcę do sprawdzenia stanu koordynatora COO7, gdyż częstotliwość objawów może się nasilać i doprowadzić w pewnym momencie do całkowitego unieruchomienia ciężarówki. Poza trudnościami z uruchomieniem ciągnika może zdarzyć się, że po uruchomieniu pojazdu nie będzie widoczny nr VIN czy też inne kluczowe dla sterownika silnika informacje.

Jakie dodatkowo elementy elektroniki mogą ulec awarii?

W przypadku usterek, naprawy koordynatora COO7 należy przede wszystkim mieć pewność, że przyczyną problemów z ciężarówki jest koordynator COO7, a nie na przykład uszkodzenie jednostki sterującej silnika EMS (kaseta silnika), która daje podobne objawy. Dobry mechanik rozpozna to od razu, choć powinien przed dokonaniem jakichkolwiek działań przeprowadzić diagnostykę wyspecjalizowanym testerem, by ustalić dokładne miejsce usterki. To, co odróżnia awarię koordynatora COO7 od awarii modułu EMS, to fakt, że usterka koordynatora uniemożliwia komunikację z wieloma systemami, a awaria modułu EMS nie blokuje komunikacji z nimi.