Osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku może domagać się zarówno odszkodowania za uszkodzony pojazd, jak i zwrotu kosztów samochodu zastępczego z OC sprawcy. Sprawdź, jakie są zasady bezgotówkowego wynajmu auta, i przez jaki czas poszkodowany może korzystać z pojazdu udostępnionego przez wypożyczalnię. Zobacz, jakie prawa Ci przysługują i nie daj się oszukać!

Auto zastępcze za darmo – kiedy przysługuje?

W świetle prawa Ubezpieczyciel jest zobowiązany do naprawienia szkody, która obejmuje straty poniesione przez poszkodowanego oraz potencjalne korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby szkoda nie została wyrządzona. Przykładowo, jeżeli samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania, musisz wypożyczyć auto zastępcze, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W takiej sytuacji przysługuje Ci zwrot kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych współpracuje z wypożyczalniami aut, takimi jak Lex Auto, które oferuje usługę bezgotówkowego wynajmu auta zastępczego.

Bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy – na czym polega?

Wypożyczalnia pojazdów, współpracująca z danym Towarzystwem, udostępnia poszkodowanemu samochód zastępczy za darmo. To bardzo wygodna metoda rozliczeń, która nie wymusza angażowania poszkodowanego i ogranicza ilość formalności do minimum. Wynajmujący nie musi wpłacać kaucji ani spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Aby zrealizować transakcję, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, prawo jazdy oraz dowodów rejestracyjny. Oprócz tego wypożyczalnia może zażądać udostępnienia danych polisy oraz numeru likwidacji szkody. Samochód zastępczy z OC sprawcy może służyć przez okres, w którym poszkodowany nie może korzystać z własnego auta. Jeżeli uszkodzenia pojazdu są tak rozległe, że Ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, koszty wynajmu auta zastępczego obejmują okres do momentu kwalifikacji szkody. Walcz o swoje prawa i pamiętaj o dokładnym opisaniu sytuacji, aby ubezpieczyciel nie miał wątpliwości, że przysługuje Ci auto zastępcze.