Podstawą dla bezpiecznego poruszania się pojazdami po drogach jest posiadanie samochodu lub motocykla, który jest sprawny technicznie. Oczywiście osoby kierujące pojazdem powinny wiedzieć, w jakim stanie znajduje się ich środek transportu. Jedną z metod sprawdzenia stanu pojazdu jest diagnostyka samochodowa. Przeprowadzana w dzisiejszych czasach diagnostyka pozwala na szybkie i dokładne uzyskanie informacji dotyczących stanu pojazdu.

Jaki jest zakres diagnostyki samochodowej?

Przeprowadzenie diagnostyki samochodowej nie wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego zaleca się jej wykonanie co najmniej raz w roku. Dotyczy to w szczególności samochodów, które już kilka lat poruszają się po drogach. Oczywiście w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy, wówczas również należy przeprowadzić diagnostykę komputerową, która wykaże ewentualne problemy z autem.

Firmy świadczące usługi diagnostyczne, w tym Auto-Centrum Czechów z Lublina oferują swoim klientom przeprowadzenie takich badań diagnostycznych jak:

      ·        diagnostyka komputerowa,

      ·        diagnostyka zawieszenia,

      ·        diagnostyka układu kierowniczego,

      ·        diagnostyka układu hamulcowego.

Dzięki temu, że współcześnie użytkowane samochody wyposażone są w pokładowe komputery, które posiadają wbudowane układy diagnostyczne można przeprowadzić diagnostykę komputerową auta. Wystarczy, że w trakcie wizyty w warsztacie lub stacji diagnostycznej fachowiec podłączy do komputera pokładowego tester. Tester to laptop posiadający odpowiednie oprogramowanie służące do wykonywania diagnostyki. Jego zadaniem jest wyszukiwanie kodów błędów, czyli danych na temat przekraczania dopuszczalnych parametrów pracy konkretnego podzespołu. Polega to na tym, że porównuje się aktualne parametry z tymi, które są określone przez producenta samochodu. Znalezienie kodów błędów umożliwia wskazanie usterek.

Do zalet diagnostyki komputerowej z pewnością należy to, że w krótkim czasie otrzymujemy informacje na temat sprawności danego elementu. Kolejnym plusem tego zabiegu jest brak konieczności rozbierania części samochodowych, które podejrzewamy o niesprawność. Dzięki diagnostyce komputerowej możliwe jest sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się układy np. poduszek powietrznych, systemu ABS, czy silnika. Diagnostykę komputerową wykonuje się także podczas jazdy autem. Wówczas otrzymujemy dane dotyczące między innymi wtrysków, temperatury oraz pracy przepływomierza.

Kiedy zdecydować się na wykonanie diagnostyki komputerowej?

Zaleca się, aby diagnostykę komputerową wykonywać przynajmniej raz w roku. Najczęściej wykonujemy ją przed rozpoczęciem letniego sezonu. Poza tym zabieg ten powinniśmy przeprowadzić po każdej kolizji. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie diagnostyki komputerowej tuż po zakupie używanego auta. Pozwoli to na sprawdzenie, czy auto rzeczywiście jest w dobrym stanie technicznym.

Ponadto z usług diagnostycznych powinniśmy skorzystać, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy. Do najpowszechniejszych symptomów, które powinny nas skłonić do wykonania diagnostyki komputerowej należą:

      ·        świecenie kontrolek na desce rozdzielczej,

      ·        utrata mocy podczas jazdy,

      ·        trudności z uruchomieniem silnika,

      ·        większe spalanie.